Mi az epehólyag-gyulladás és epeúti-gyulladás?

A cholecystitis az epehólyag falának heveny gyulladása, mely általában epekövesség talaján alakul ki. Létrejöttében a kő okozta epe elfolyási zavar és epepangás áll.

Az epepangás falfeszülést, nyálkahártya-károsodást okoz, emellett az epében lévő kémiai anyagok (főként a lizolecitin) fokozhatják gyulladást.

A pangó epe jó táptalaj a béltraktusból átkerülő baktériumok számára, így hamar megtörténhet a felülfertőződés, mely akár vérmérgezéshez (sepsishez) vezethet. Cholecystitis (epehólyag-gyulladás) az epeköves betegek 5 százalékában alakul ki. Kő nélküli epehólyag gyulladás (acalculosus cholecystitis) ritka, de igen rossz prognózisú kórkép, súlyos alapbetegséghez, intenzív osztályos kezeléshez társulhat. Panaszok és tünetek az epehólyag-gyulladás lázzal, görcsös jobb felhasi fájdalommal jár, mely a hátba, a jobb lapockába sugározhat. Gyakran előfordul hányinger, hányás is. Enyhe sárgaság epehólyag-gyulladásban is kialakulhat, de ennek fokozódása mindenképpen epeelfolyási zavart jelez.

Laboratoriumi eltérések utalnak a gyulladásos folyamatra (magasabb fehérvérsejt és CRP érték), emellett az epeúti elzáródásra jellegzetes alkalikus foszfatáz (AP) és gamma-glutamil-transzpeptidáz (GT) érték emelkedése várható. Ha epeelfolyási akadály is van, az epefesték (bilirubin) vérszintje is emelkedik. Elsőként választandó műszeres vizsgálat a hasi ultrahang, melynek mind érzékenysége, mind specificitása nagyon jó epehólyag-gyulladás tekintetében. Vastagabb falú epehólyag, esetleg gyulladásos folyadékgyülem megjelenése utal a betegségre. Emellett a hajlamosító, kiváltó tényezőkről is felvilágosítást kaphatunk.

shutterstock_561064871

A kezelés lehetőségei

A cholecytitis kezelése műtéti, mely lehet laparoszkópos vagy nyitott epehólyag eltávolítás is (előbb manipulátorokkal, kis hasi metszésekből elvégzett műtétet, utóbbi a hagyományos, jobb bordaív alatti metszésből végzett beavatkozást jelenti). Ha az első 48 órában nem kerül sor operációra, konzervatív kezelés és halasztott műtét (6-8 hét múlva) a választandó. A gyógyszeres kezelés antibiotikum és fájdalomcsillapító terápiát, koplalást, majd diétát jelent.

Milyen szövődményekkel járhat?

Epeúti kövesség: a közös epevezetékbe jutó kövek elzáródást, epepangást, epeúti fertőzést okozhatnak. Az epeelfolyás megoldása sürgős, ez ERCP (endoszkópos retrográd cholecystopancreatographia) segítségével történhet. A vizsgálat során szájon keresztül endoszkópot vezetnek a patkóbélbe az epeutak beszájadzásáig, majd a közös epevezeték kanülálása után kontrasztanyagot fecskendeznek be, mely kirajzolja az elzáródás helyét, ami röntgen-képerősítő alatt jól látható. A vizsgálat során lehetőség van a diagnosztizált kövek eltávolítására, szűkületek tágítására, áthidalására is.

Epehólyag-fal átfúródása: a gyulladás fokozódása során az epehólyag fala kilyukadhat, ez azonnal műtéti indikációt, akut hasi katasztrófát eredményez.

Forrás: http://www.webbeteg.hu/