Emésztésre, felfázásra, vértisztításra – turbolya

A turbolya (Anthryscus cerefolium H.) illata kissé az ánizsra emlékeztet, különlegesen édeskés ízű növény. Már a rómaiak is használták.

A turbolya illóolajat, glikozidát, keserű anyagot tartalmaz. A zöldségleves, húsleves, és a báránysült ízletes fűszere. Kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból salátát lehet készíteni. Teája vese, hólyag, légzőszervi és emésztőszervi megbetegedések esetében nagyon hasznos.

Ehető vadnövények, amik újjávarázsolják a kedvenc ételeinket

Nagymamáink még ismerték és előszeretettel használták is ezt az egynyári enyhén fűszeres íz világgal rendelkező növényt. Kinézetre talán leginkább a petrezselyemre hasonlít, íze pedig kissé ánizsos és édeskés, amely a benne található izoanetol nevű illóolajnak köszönhető.

A növényben található többek között C-vitamin, karotin, vas, és számtalan hasznos ásványi anyag.

Turbolya termesztése

Turbolyát kiskertben is lehet termeszteni. Vethetjük magról, de egy tövet is hazahozhatunk az erdőből.

 

Receptek

Turbolyaleves

Két marék turbolyát csipegessünk le a száráról, vegyünk hozzá 6-8 sóskalevet és ½ kg levescsonttal, sóval, 2 liter vízzel, és lassan forralva másfél óráig főzzük. Aranysárga rántást készítünk, késhegynyi paprikával törött borssal ízesítjük és rászűrjük a levest. A levesestálba 1 tojás sárgájával elhabart 1 dl tejfölt teszünk és arra szedjük a levest. Pirított zsemlekockával tálaljuk.

 

 

 

Vértisztító teakeverék

1-1 csomag turbolya, diólevél, tarackgyökér, édes kömény, bengekéreg keverékéből 1 evőkanállal veszünk 3 dl vízhez. Pár perc forralással főzetet készítünk, amelyet este lefekvés előtt megisszuk.

Forrás: edenkert.hu


Egy válasz

  1. jáger lászló

    ha ha ha….
    nem fogyasztom….Gondolom te sem!!!???
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.