Olimpiai sportok – Kajak-kenu és evezés

1936 óta rendszeresen szerepel a kajak-kenu az olimpiai programban. Az evezés régebbre vezethető vissza, 1896-ban, Athénban debütált

A kajak kenu és az evezés is állóképességet fejleszt. Megmozgat minden izomcsoportot akár a futás, vagy a lovaglás, segíti a váz és az izmok egészséges fejlődését.

A kajak zártabb, a kenu nyitottabb, mindkét végén csúcsosan végződő kis hajó. A kenuban fél térdre térdelve, kormány nélkül, csak az egyik oldalon, míg a kajakban, ülő helyzetben mindkét oldalon, kormányozva eveznek. Kenuk közül az egy és a két személyes, kajakban pedig egy, kettő illetve négyszemélyes hajók ismertek. A síkvízi versenyszámok távja 500 illetve 1000 méter.

olimpia_london1

Kajak-kenuban eddig összesen a magyarok szerezték a legtöbb érmet, pontosan 71-et. Ebből 19 arany, 27 ezüst, 25 bronz.

Az evezést állóvízi, bójázott pályán rendezik. A versenytáv 2000 méter, de rendeznek 1000 illetve 1500 méteres versenyeket is, jobbára fiatal versenyzők számára. Versenyeket férfiaknál és nőknél 8-8 számban rendeznek.

Párevezős egységekben egypárevezős, kétpárevezős, kormányos nélküli négypár evezős és kormányos négypárevezős csoportokat különböztetünk meg. Öt váltottevezős egység létezik: kormányos nélküli kettes, kormányos kettes, kormányos nélküli négyes, kormányos négyes, kormányos nyolcas. A hajók műanyagból, vagy szénszálból készülnek.

A magyar válogatott evezés számban 1 ezüstöt és 2 bronzérmet szerzett eddig. Magyarországról összesen 13 kajak-kenus és 4 evezős kvalifikálta magát. Szurkoljunk együtt!

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: