Depresszióhoz vezető drogok!

Egy új kanadai kutatás eredményei szerint az olyan, fiatalok körében népszerű partidrogok, mint az ecstasy (MDMA) és a speed (metamfetamin/amfetamin) a későbbiekben megnövelik a depresszió kialakulásának valószínűségét.

A Québecben végzett felmérésben összesen 3900 tizedik osztályos tanuló vett részt. Az eredményekből kiderült, hogy azok között, akik beismerték, hogy használnak speedet, vagy ecstasyt, egy év elteltével körülbelül 60-70 százalékkal nőtt meg a depresszió rizikója. Ráadásul akik úgy válaszoltak, hogy mindkét fajta drogot kipróbálták, azoknál a depresszió megjelenésének rizikója gyakorlatilag megkétszereződött.

Jean-Sebastian Fallu, a Montreali Egyetem pszichológus docense a tanulmányában azonban felhívta a figyelmet, hogy nem lehet egyértelmű ok-okozati összefüggést látni a droghasználat és a depresszió előfordulása között.

drog3

A kutatók feltételezése szerint két lehetséges mechanizmus áll fenn: az MDMA és az amfetamin olyan neurotoxikus hatást fejtenek ki a szerotonin hormonok szintjére, amelynek hatására megváltozik az egyén hangulata, vagy pedig többnyire azok a fiatalok hajlamosak a droghasználatra, akikre eleve jellemző a hirtelen hangulatingadozás.

Fallu és kutatótársai a tanulmányukban megjegyezték, a korábbi kísérletek arra az eredményre jutottak, hogy a rendszeres speed és ecstasy használat hosszú távú negatív hatást fejt ki, de a mostani tanulmány nem vizsgálta, hogy a depresszió hosszú-, illetve rövidtávú utóhatás volt-e.

A kanadai tanulmány eredményeit a Journal of Epidemiology and Community Health című orvosi szakfolyóiratban publikálták.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: