Nem mindegy, hogyan étkezünk várandósság előtt – 2. rész

A tervezett várandósság előtt legalább három hónappal érdemes tudatosabb életmóddal segíteni a várva várt gyermek érkezését, és nemcsak a leendő anyukák, hanem az apukák esetében is, hiszen rajtuk is múlik a fogantatás sikeressége.

Táplálkozás és a célzott gyermekvállalást elősegítő vitaminok

A gyermekáldást talán leginkább befolyásoló tényező a táplálkozás. Karácsonyné Szilágyi Rita felhívta rá a figyelmet, a legfontosabb a rendszeres, napi ötszöri, jó minőségű étkezés, hogy szervezetünket egyenletes energiával lássuk el.

Fotó: 123rf.com

Miket igyunk és együnk inkább?

„Igyunk legalább napi két liter folyadékot, lehetőleg vizet. Fogyasszunk rostos gabonaféléket, naponta legalább háromszor zöldségfélét és egyszer-kétszer gyümölcsöt. Ha nem áll fenn ételallergia, vagy intolerancia, fogyasszunk napi fél liter tejet, illetve ennek megfelelő tejterméket. Húsokból, halakból a soványabb termékeket, ételkészítésnél a zsírszegényebb konyhatechnikai eljárásokat részesítsük előnyben” – sorolta.

A golyahozza.hu dietetikusa felhívta rá a figyelmet, a zöldségekből, gyümölcsökből a szükséges vitamin, ásványi anyag és nyomelem nagy részét fedezni tudjuk, de a tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy tápanyagtartalmuk már közel sem olyan, mint régen volt. Ez részben a kezelési mechanizmusoknak köszönhető, ami miatt akár vegyi anyagok is bekerülhetnek a szervezetünkbe.

Éppen ezért azt javasolja, hogy érdemes célzottan gyermekvállalást elősegítő vitaminkészítményt szednünk. Példaként említette, hogy a magyarok 80 százaléka D-vitamin hiányos, pedig ez az immunrendszer működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Továbbá nagyon fontos megemlítenünk még, hogy a magzatvédő vitaminkészítményekkel elsősorban a központi idegrendszert érintő igen súlyos fejlődési rendellenességek kockázatát csökkenthetjük. Például ilyen a nyitott gerinc, a koponya vagy az agy hiányos fejlődési rendellenesség.

Mivel kezdjük a felkészülést?

„Megfontolandó elmenni egy vérvételre, ahol rögtön kiderül, hogy milyen vitaminból van hiánya a szervezetnek. Ilyenkor érdemes olyan vitaminkészítményekhez nyúlni, ami speciális igényeket elégít ki, és akár egyidejűleg a teherbe esést is segíti, a fejlődési rendellenességek esélyét csökkenti” – mondta.

Karácsonyné Szilágyi Rita végezetül arról is beszélt, szülés után sem szabadna az addig kialakított jó szokásokat abbahagyni, hiszen ha elhagyjuk ezeket, újra jelentkezhetnek az egészségügyi problémák. A pároknak pedig arra is gondolniuk kell, hogy ha kis testvért is szeretnének a gyermeknek, akkor hatványozottan meg kell őrizniük az egészségüket. Ne felejtsük el, hogy az első nagy ajándék, amit szülőként adhatunk a kisbabánknak az az egészség!

12 tipp – Finom nassolnivalók a terhesség alatt

Forrás: https://napidoktor.hu/index