Nem játék a magasvérnyomás!

A magasvérnyomás betegség egy olyan állapot, mely megfelelő, személyre szabott gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással kezelhető.

Azonban hogy a terápiát minél hamarabb el lehessen kezdeni, ahhoz tudni kell, hogy melyek azok a rizikófaktorok, amik megnövelik a hipertónia kialakulásának esélyét- ezekben az esetekben rendszeres vérnyomásmérés javasolt! A témában dr. Kapocsi Judit tanárnő magasvérnyomás specialista ismerteti a veszélyes tényezőket.

60 év feletti

Sajnos vannak olyan rizikófaktorok, melyek ellen nem lehet mit tenni: ilyen az életkor. Az 55-60 év feletti lakosok nagy része hipertóniás, és ennek oka az öregedéssel járó élettani folyamatok változásában rejlik. Az erek egy bizonyos kor után ugyanis merevvé, rugalmatlanná válnak, így könnyebben kialakulnak rajtuk apró sérülések, amik miatt érszűkület alakulhat ki. Amennyiben csökken az erek átmérője, úgy ugyanannyi vért kell pumpálni kisebb helyen, ezért megnő a vérnyomás mértéke. Ráadásul 60 év felett a máj- és a vesefunkciók is romlanak, ami gyakran együtt jár a vérnyomás-emelkedéssel.

Férfiak, klimax után a nők

A másik, amit nem lehet befolyásolni, az a nem. Alapból a férfiak hajlamosak a hipertóniára, ám a hormonális változások miatt klimax után a nőknél gyakrabban jelentkezik. Ennek oka, hogy a női nemi hormonok a változókor előtt érvédő szerepet töltenek be, ám miután szintjük lecsökken, úgy megnő a kardiovaszkuláris betegségek – így a magasvérnyomás – kockázata.

dohanyzas3

Dohányzik

A dohányzás számtalan negatív hatással van az egészségre nézve, ezen belül is nagy károkat okoz az érrendszerben. Ugyanis nagymértékben károsítja az erek falát, így megnöveli nemcsak a hipertónia, de az érelmeszesedés rizikóját is.

Túlsúlyos

A túlsúlyosság a magasvérnyomás egyik jól ismert rizikófaktora, főleg akkor amennyiben a hasra rakódik le a zsírréteg. Ekkor egyrészt megnő a víz-és a sóvisszatartás, valamint magasabbá válik a vér triglicerid szintje is, ami zsírlerakódásokhoz vezethet az erekben. Tanulmányok kimutatták, miszerint fogyással lényegesen csökkenthető a vérnyomás, ezért fontos, hogy hipertónia esetén a gyógyszeres kezelés mellett a beteg az életmódváltásra is nagy hangsúlyt fektessen.

Egyéb betegsége van

Vannak olyan betegségek, melyek olyan folyamatokkal járnak, amik vérnyomás-emelkedéshez vezethetnek. Ilyen például a vesebetegség, a pajzsmirigyzavarok, valamint a cukorbetegség.  Előbbi esetében olyan változások indulnak be, melyek aktiválják a só-és vízvisszatartást, ráadásul a vesekárosodás fokozza az érösszehúzó anyagok termelődését is. Pajzsmirigyzavarokon belül általában a szerv túlműködése okozza a hipertóniát, ugyanis ekkor a szervezet fokozott üzemmódra kapcsol, ezért a szív erőteljesebben és gyorsabban pumpál, a vérnyomás pedig megnő. Emellett a vérnyomás értékeken tovább ront a betegséggel együtt járó túlzott idegesség is. Diabetes esetén elsősorban annak vesekárosító szövődménye vezet hipertóniához, amit csak ront az állapotot gyakran provokáló túlsúly és mozgáshiány is.

horkolás

Horkol éjszaka

A horkolás gyakran alvási apnoéra utal, ami lényegében éjszakai légzéskimaradás. A két betegség gyakran jár együtt, mivel ekkor a szimpatikus rendszer aktivitása fokozódik, és nagyobb mennyiségű adrenalin kerül a véráramba, ami megemeli a vérnyomást. Ráadásul a másnapi fáradtság okozta stressz is sokat ronthat az állapoton.

Stressz

A stressz magasvérnyomáshoz vezethet. Ennek oka, hogy szív munkája fokozódik, valamint az adrenalin és a noradlenalin miatt az erek összehúzódnak, ami vérnyomás-emelkedést okoz. Emellett stressz hatására az erek fala tartósan megfeszül, így azok elvesztik rugalmasságukat és merevvé válnak” – mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

Egészségtelen étkezés

AZ egészségtelen étkezés- azon belül is elsősorban a zsírban és sóban gazdag táplálkozás is remek táptalaja a magasvérnyomásnak. A sóban lévő nátrium ugyanis megköti a vizet, valamint az erekben lévő vér térfogata is megnő, ami vérnyomás-emelkedéshez vezet. Ráadásul a sok só fogyasztása a vesefunkciókra is negatív hatással van, hiszen ott ugyanúgy érszűkületet okoz, a vizelet kiválasztás zavart szenved, ami szintén fokozza a hipertónia kialakulását.

vernyomas

Legalább félévente ellenőrizze vérnyomását

Látható tehát, hogy bizonyos tényezők megléte megemelik a magasvérnyomás kialakulásának kockázatát, ezért ha az említett rizikófaktorok fennállnak, érdemes legalább félévente egyszer ellenőriztetnie vérnyomását 24 órás vérnyomásmérővel (tünetek esetén pedig azonnal, az otthoni vérnyomásmérővel). Ez indokolt esetben lehetővé teszi a megfelelő terápia mihamarabbi elkezdését, így minimálisra csökkenthető a hipertónia okozta szövődmények kialakulásának kockázata.

Forrás: Trombózisközpont