Top 6 tanács a futószezonra

Ilyenkor sokan belevágnak a futóedzésekbe, amelyeket azonban a felkészülés hiánya és a térdfájdalom is akadályozhat.

Dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa a hatékony edzés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Csak fokozatosan! 

Mielőtt nekivágnánk a futószezonnak, fel kell készíteni magunkat a növekvő terheléshez. Testileg a cél, hogy egyre jobb alkalmazkodáshoz szoktassuk a szív-, és érrendszeri, a keringési, a légzési, az izomzati, az ín-, a szalag-, és az ízületi rendszert. Lelkileg pedig fontos, hogy határozzuk meg a célt, amiért futunk.

Az edzés során a szervezet egy stresszhatásnak van kitéve, amelyhez egyre jobban alkalmazkodva javul a teljesítőképessége. Ehhez azonban be kell tartanunk a fokozatosság elvét, meg kell találnunk a terhelés-pihenés helyes arányát. Mivel a terhelés hatására lemerülnek a glikogénraktárak, roncsolódnak az izomrostok, megbomlik a szervezet elektrolit- és folyadékegyensúlya, romlik a perifériás vérkeringés és besűrűsödik a vér, mindenképpen szükség van regenerálódásra ezen folyamatok megfordításához. Már 1-2 nap is elég lehet arra, hogy feltöltődjenek az energiaraktárak, így érdemes ezt kivárni, amíg újra laza izmokkal nekivágunk a futásnak.

Top 6 tanács

  1. Mindig be kell melegíteni, leginkább gyaloglással.
  2. Nyújtani csak az edzés után szabad, az izmok statikus nyújtásával.
  3. Ha utcán futunk, lehetőleg ne hallgassunk zenét és viseljünk fényvisszaverő ruhadarabokat! Nézzünk a lábunk elé, a kátyúk, kavicsok veszélyesek!
  4. Új cipővel rövidebb távokra induljunk, versenyezni csak bevált cipővel szabad.
  5. A futógépen motiváljuk magunkat különböző előre beállított programokkal.
  6. Ha könnyen kifordul a bokánk, a terepfutás helyett válasszuk a biztonságosabb futópadot!

Fotó: 123rf.com

Mit tehetünk a fájós térddel?  

“A térdfájdalom hátterében leggyakrabban a porckopás áll, amelynek fennállása esetén mindenképpen tehermentesíteni kell a térdet. Ez azt jelenti, hogy olyan sportot ajánlatos űzni, amely nem terheli nagyon az ízületi porcot, szalagokat, de erősíti a térd körüli izmokat” – ismerteti dr. Pál Mónika. – “Elsősorban ilyen a gyors- és hátúszás, tai csi, a mediball, a jóga, a pilates, a body art. Ha azonban beleszerettünk a futásba, olyan módszereket kell keresnünk, amelyekkel lassítható a folyamat és elmúlik a fájdalom.”

Sokan tapasztalják a rendszeresen futó szabadidő sportolók között, hogy nem fejlődnek, esetleg éppen visszaesik a teljesítményük. Kevesebbet és/vagy lassabban tudnak futni.

4 ok, amiért nem fejlődsz a futásban

Beválhat a lökéshullám terápia, mely terápia oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét, és nem csak a fájdalmat csökkenti, de a valódi okot is megszüntetheti a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A kezelés során nagy energiájú lökéshullámot juttatunk a kijelölt helyre, amely enyhe fájdalommal járhat, de az eredmények magukért beszélnek.

Fotó: 123rf.com

Ha reggel vagy éppen futás után fáj a térd, valószínűleg ízületi kopás áll a háttérben. Amennyiben beindult a porckopás folyamata, a legfontosabb, hogy óvjuk a maradék állományt és csillapítsuk a fájdalmat. Ennek egyik legbiztosabb módja, ha hiarulonsavas szert juttatnak az ízületi résbe, amely „megolajozza”, kipárnázza az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket. Az injekciók kúra hatása fokozatosan adódik össze, így akár 6-8 nyolc hónapig rendkívüli mértékben megjavíthatja az ízület terhelhetőségét. Különösen sportsérülések esetén válik be a természetes alapú Guna-terápia, amely szteroidmentesen szünteti meg a fájdalmat és kezeli az okot is.

Forrás: Oxygen Fájdalomcentrum

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Egy válasz

  1. Így érdemes futni!

    […] első néhány melegebb nap, mindenkit megvisel. A meleg miatt magasabb a pulzus, az ember lassabb tempót tud futni, megérezzük a váltást. De pár nap alatt alkalmazkodik a szervezetünk”- mondja Lubics […]