Kóros könnyezés – a szemproblémákról

Dr. Ungváry Lilla szemész szakorvos azokról az apró, de bosszantó szemproblémákról beszélt a Csak csajok műsorában, amik komolyabb betegség előjelei is lehetnek.

A szem tágabb értelemben olyan érzékszerv, amely a lehetséges ingerületek közül az elektromágneses sugárzás fény tartományának, a 200-től 10 000 nanométerig terjedő spektrumának érzékelésére alkalmas.

Az emberi szem ennek a tartománynak csak egy töredékét képes érzékelni. A szem a mai állatvilágban rendkívül sokféle lehet. Az evolúció során a legegyszerűbb fényérzékelő sejtek bonyolult képalkotó szervekké váltak egyes csoportokban.

A szem az egyik legérzékenyebb szervünk, amit számtalan behatás érhet. Akár egészen fiatal korban is jelenkezhetnek a szem gyengeségére utaló tunetek, de ahogy korosodunk a szemünk is velünk "gyengül". A legyakorbb szembetegségek azonban a szürke és zöld hályog, az árpa vagy az allergia okozta tünetek szoktak lenni.

Szürke és zöld hályog

A szembetegségek körében a zöld- és szürke hályog számít a két leggyakoribb elváltozásnak. A zöld hályog vagyis a glaukóma esetében arról van szó, hogy a látóideg-rostok elpusztulnak és nem regenerálódnak, tehát a folyamat sajnos visszafordíthatatlan. Az első tünetei a látótér-kiesés, majd romlik a látás élessége is. A szürke hályog vagyis a katarakta esetén a szemlencse olyan mértékben elhomályosodik, hogy az már akadályozza az éles kép kialakulását a retinán.

Jégárpa

A szemhéj szélén lévő mirigyek gyulladása okozza. Oka, hogy a kivezető csatornácskák elzáródnak. Az elzáródás mögött felhalmozódik a váladék és nem tud kiürülni. Tünetei lehetnek a duzzadt, piros, fájdalmas szemhéj, váladékozás, apró göb a szem szélén.

Farkasvakság

Jellemzően szürkületben illetve rosszul megvilágított helységben jelentkező látásromlás, melynek következtében a mozgás és tájékozódás bizonytalanná válik. Oka elsősorban az A-vitamin hiány lehet.

Allergia és könnyezés

A szemünkre egy vékony filmréteget képező könnynek folyamatosan termelődnie kell, hogy a szem felületét átmosva nedvesen tartsa azt. Ennek a könnytermelődésnek tapasztaljuk a kóros változatát, ha allergiásak, szénanáthásak vagyunk, esetleg valamilyen külső ingerrel – por, smink – találkozunk.

Forrás: