5 tipp, hogy elkerülje a megfázást

A megfázás az őszi időszak gyakori betegsége. Az időjárás változékony, egyre hűvösebb, több időt töltünk zárt térben, közösségben, ez mind kedvez a kórokozók terjedésének.

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogyan csökkenthetjük a megbetegedés kockázatát.

Fotó: pexels

Öltözzön melegen!

Régi, de nagyon hasznos tanács. Ugyan nem a hidegebb idő miatt betegszünk meg ősszel, a megfázást vírusok okozzák. A változékony, hűvösebb időjárás annyiban járul hozzá a gyakoribb megbetegedésekhez, hogy hidegben romlik az immunrendszer működése, a száraz, hideg levegő pedig kedvez a vírus terjedésének. Támogassuk az immunrendszer működését azzal, hogy az időjárásnak megfelelően öltözködünk, ügyelve arra, hogy a kezeket és a lábakat is melegen tartjuk!

Vitaminpótlás

Az immunrendszer működését elsősorban C- és D-vitamin szedésével tudjuk támogatni. A D-vitaminról az utóbbi években több kutatás is igazolta, hogy nemcsak a csontjaink megőrzésében, hanem többek közt a légúti betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. A vírusok elleni védekezést emellett szelén és cink szedésével is tudjuk segíteni.

Fotó: 123rf.com

Találjon időt a lecsendesedésre!

A stressz hatására olyan hormonok termelődnek a szervezetben – például a kortizol – amelyek az immunrendszer működésének hatékonyságát csökkentik. H a stresszt nem tudjuk megfelelően feldolgozni, az alvásunk sem lesz pihentető és a betegségekre is fogékonyabbá válhatunk. Keressünk olyan kikapcsolódást, ami megnyugtat, segít levezetni a feszültséget. Ez lehet akár az olvasás is, vagy a mozgás.

Mozogjon!

Ahogy az idő hűvösebbre fordul, már nem szívesen mozdulunk ki. A nappalok rövidülnek, munka után már nem jutunk ki a szabadba, hétvégén pedig ezer más dolgunk akad. Pedig a rendszeres mozgás, a szabad levegőn töltött idő nagyon sokat segít. Nemcsak az immunrendszer működését támogatja, de a hangulatunkra is jó hatással van, amire sokunknak van szüksége ahhoz, hogy a borús, esős őszi-téli hónapokat átvészeljük.

Fotó: 123rf.com

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a fizikai aktivitás során, az intenzív mozgás hatására tisztulnak a kis légutak is – nem átlégzésnél pang benne a váladék, kiváló táptalaj a kórokozóknak – a fokozott igénybevétel tehát tisztítja a tüdőt.

Alvás, mint immunerősítő

A Sleep tudományos folyóirat korábbi tanulmánya szerint, aki napi hat óránál kevesebbet alszik, könnyebben megbetegszik, a kockázat pedig az alvásidő rövidülésével egyre nő. A kutatók szerint a napi ideális alvás mennyiség hét óra, ám az alvás minősége is fontos. Ha például orrdugulás, köhögés, vagy allergiás tünetek miatt nem alszik jól, fontos ezeket is mielőbb kezeltetni!

Forrás: Fül-Orr-Gége központ