Megvan a depresszió oka?

A londoni Kings College kutatói egy amerikai csapat közreműködésével rábukkant az emberi DNS azon szakaszára, amely a depresszió kialakulásáért felelős.

Ez a bizonyos terület, amely 3p25-26 kromoszóma néven ismert, negyven gént tartalmaz, amelyek közül egy vagy akár több is okozhatja a depressziót. A tudósok abban bíznak, hogy az elkövetkező évek során egészen pontosan meg tudják nevezni a felelős gént.

Angliában minden ötödik embert érint a depresszió élete valamely szakaszában. Noha gyakran valamilyen konkrét esemény – gyász, válás, betegség – okozza ezt az állapotot, a kutatók régóta gyanították, hogy bizonyos emberek hajlamosabban rá, ezért több mint 800 olyan család DNS-ét térképezték fel, ahol két vagy több testvérnél is diagnosztizálták a depressziót.

shutterstock_26127019

Ezzel párhuzamosan a Washington Orvosi Egyetem kutatócsapata 91 ausztrál és 25 finnországi családot vizsgált meg. Megfigyeléseiket az American Journal of Psychiatry című folyóiratban tették közzé, melyben kimutatták, hogy a depressziós testvérek ugyanolyan genetikai variációval rendelkeznek DNS-ük egy bizonyos szakaszában, ami arra utal, hogy a depresszió családon belül öröklődik.

Gerome Breen, a tanulmány szerzője, a londoni Kings College Pszichiátriai Intézetének munkatársa, így nyilatkozott: „Felfedezésünk hatalmas áttörést jelent a depresszió megértésének területén, és hozzásegíthet a depressziós betegek terápiás kezelésének fejlesztéséhez, noha a betegeknek erre azért még 10-15 évet várniuk kell, mivel a 3p25-26 kromoszóma negyven génje közül bármelyik felelős lehet a betegség kialakulásáért.”

Forrás: