Nyelvgyulladás- Mitől van és miért fontos vigyázni vele?

A nyelv sokat elárul a szervezetünk állapotáról. Ha megváltozik a színe és a felülete, az akár nyelvgyulladást is jelezhet.

Arról, hogy mi a teendő ilyen esetben, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.

A nyelvgyulladás tünetei

Tünetei és megjelenése miatt nyelvfertőzésnek, sima nyelvnek vagy égő nyelv szindrómának nevezik.

A nyelvgyulladás, vagy glossitis tünetei lehetnek:

  • gyulladt, duzzadt, fényes és vörös felületű nyelv, a felületén lévő dudorok, papillák összezsugorodhatnak.
  •  jelentkezhet égő érzés, viszketés a nyelv területén.
  • a súlyos esetek erős fájdalommal is járhatnak, így hatással lehetnek a beteg beszédére és étkezésére is.

A panaszok egyénenként eltérőek lehetnek, a betegség típusától függően.

Fotó: 123rf.com

A glossitis típusai

  • Akut glossitis esetén a tünetek hirtelen alakulnak ki, nyelvduzzanat és fájdalom jelentkezik.
  • Krónikus glossitis esetén gyakran más betegség áll fenn a háttérben, amely a nyelv krónikus gyulladását okozza.
  • Az atrófiás glossitist Hunter glossitisnek is nevezik. Jellemzője, hogy a nyelv papillái összezsugorodnak, ami megváltoztatja a nyelv felületét, ezáltal fényesnek tűnik.
  • Medián rombusz alakú glossitis: Candida gombás fertőzés gyakran okoz ilyen típusú glossitist.

A nyelvgyulladás kiváltó okai

A hirtelen kialakuló glossitis kiváltó oka lehet allergiás reakció, például egy adott élelmiszerre, gyógyszerre vagy speciális irritáló anyagra adott allergia okozhat ilyen típusú reakciót.

A szájsérülések, például a fogszabályzó okozta apró vágások vagy a forró étel miatti égési sérülések is a nyelv begyulladását és megduzzadását okozhatják.

Bizonyos betegségek glossitist okozhatnak, különösen azok, amelyekben táplálkozási hiányosságok fordulnak elő, mint például a cöliákia, vagy a vérszegénység, B12 vitaminhiány.

Az immunrendszert támadó betegségek, mint például a Sjögren-kór is olyan elváltozásokat okozhatnak a szájban, amelyek glossitishez vezetnek.

A nyelvgyulladás oka lehet bakteriális, vírusos és gombás eredetű fertőzés is.

A glossitis kialakulásában szerepet játszhat az öröklött hajlam, de összefügg az életmóddal is, például dohányosok körében gyakoribb.

Kivizsgálás és kezelés

Nyelvgyulladás kivizsgálása fül-orr-gégésznél.

Foto:123rf.com

A nyelvgyulladás diagnózisát a kórelőzmények, tünetek és fizikális vizsgálat alapján állítja fel a kezelőorvos. Egyéntől függően nyálmintavételre és vérvizsgálatra is szükség lehet.

A kezelés a kiváltó októl függ. Szóba jöhet antibiotikumok, gomba-, vagy vírusellenes szerek alkalmazása, de az orvos étrendkiegészítőket, étrendi változtatásokat is javasolhat, ha hiányállapot is szerepet játszik a betegség kialakulásában. A szájfertőtlenítővel történő öblögetés is segíti a felépülést. Nyelvgyulladás esetén a beteg általában teljes gyógyulásra számíthat, bár ez időbe telik, és megfelelő kezelést igényel.

Gombócérzés a torkunkban-ettől is lehet

Mikor forduljon orvoshoz?

Ne hanyagoljuk el, ha a nyelv területén elváltozásokat veszünk észre, vagy szokatlan tünet jelentkezik a felületén. A kezeletlen nyelvgyulladás tünetei súlyosbodhatnak, az elhanyagolt betegség következtében extrém esetben akár tályog is kialakulhat.

A szájüregben kialakuló tünet akár rosszindulatú elváltozást is jelezhet, ezért, ha ezen a területen elváltozást látunk, forduljunk mielőbb orvoshoz!

Forrás: Fül-Orr-Gége központ