Így szabályozzuk a vércukorszintet a nyári melegben

A vércukorszint optimális tartományban való tartása olykor nehézségekbe ütközhet, hát még a nagy kánikulában! Ilyenkor gyakrabban fordulnak elő hipo-és hiperglikémiás időszakok is, így érdemes tisztában lenni a vércukorszintet befolyásoló tényezőkkel.

Hogy melyek ezek, azt Dr. Borus Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.

Hőség, dehidratáció

Ha a hőmérséklet és valamilyen fizikai tevékenység miatt a cukorbeteg sokat izzad, könnyen dehidratált állapotba kerülhet, ami a glükózszint emelkedéséhez vezethet– ez pedig gyakoribb vizelést okoz, ami tovább rontja az állapotot, és kezdetét veszi egyfajta ördögi kör. A dehidratáció ráadásul csökkenti a bőr vérellátását, így inzulinnal kezelt cukorbetegek esetén a beadott inzulin rosszabbul hasznosul.

Folyadékfogyasztás

A nyári hőségben mindenkinek nagyobb mennyiségű folyadékpótlásra van szüksége, mivel a fokozott izzadás miatt nagyobb a szervezet folyadékvesztesége. Ez különösen igaz a cukorbetegekre, hiszen -ahogy már említettük- számukra a dehidratált állapot kifejezetten veszélyes. Éppen ezért mindig legyen náluk víz, és akkor is kortyoljon bele, ha esetleg nem érzi, hogy szomjas!

víz, folyadék, nyár, kánikula

Foto:123rf.com

Mozgás

A fizikai aktivitás általában a vércukorszint csökkenését okozza, mérsékelve így az inzulin iránti igényt. Fontos azonban, hogy ne a legnagyobb melegben kezdjen neki új edzésformának, illetve az intenzitás növelésének, mivel az fokozott kockázatot jelenthet az alacsony vércukorszint fellépésére. Viszont –akkor is, ha már évek óta rendszeresen edz- sportolás előtt, alatt és után vércukormérő készülékkel mérje meg vércukrát a kánikulában, hogy elkerülhesse a komplikációkat. Fontos továbbá, hogy mozgás során is ügyeljen a kellő mennyiségű folyadékpótlásra! Nagyobb folyadékvesztés esetén ennek egy kisebb részét érdemes izotóniás itallal pótolni. A szakemberek azt tanácsolják, bármilyen edzettségi szinten van, a mozgást nyáron lehetőleg a kora reggeli, illetve esti órákra időzítse!

Az alacsony vércukorszint okozta éhség és szorongás megelőzése

Rosszul tárolja az inzulint és egyéb kellékeit

A szélsőséges hőmérsékletek befolyásolhatják vércukorszint-mérő és tesztcsíkok minőségét, megbízhatóságát. Ha ilyeneket használ, tartsa ezeket lehető legközelebb a normál szobahőmérséklethez és óvja közvetlen napfénytől. Ugyanez igaz az inzulinra, valamint az antidiabetikum gyógyszerekre, valamint a glukagon injekcióra is, hiszen a nagy melegben egyes alkotórészek sérülhetnek, és a készítmények veszítenek hatásukból.

Leégés

A leégés egyfajta stressz a szervezetnek, így ekkor megnő a glükózszint, ami a cukorbetegeknek komoly problémát jelenthet. Ha teheti, 11-15 óra között lehetőleg ne tartózkodjon napon – ill. csak minimális mennyiséget (15 perc elegendő), hogy D-vitamint tankolhasson. Kevesen tudják, hogy a D-vitamin termelődéséhez kellően intenzív UVB-  sugárzásra van szükség, ami akkor valósul meg ha a napsugár meredekebb szögben esik be, mint 42 – 45 fok – mondja Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Forrás: Cukorbeteg Központ