Betegen is dolgozzunk?

A Victoria Egyetem kutatói a British Medical Journal című lapban megjelent tanulmányukban arra hívják fel a figyelmet, hogy aki rövid lefolyású betegsége idején is kénytelen dolgozni, annak hosszútávon negatív következményekkel kell szembesülnie.

Kevin Dew professzor szerint komolyan kell venni ezt a jelenséget – amit a szakirodalom „presenteeism” néven ismer -, mivel számos egészségügyi illetve a munkahelyi hatékonyságot érintő következménye lehet. „Ez egy összetett jelenség, amit többféle szintről kell megközelíteni, hiszen befolyásolhatja a munkahelyi kultúra, a munkahelyi szabályzat, de a háziorvos hozzáállása is” – számolt be róla a professzor.

Számos bizonyíték van rá, hogy, ha valaki betegen is bejár dolgozni, annak csak romlik az állapota, mozgásszervi fájdalmak, fáradtság, depresszió és szívkoszorú problémák is jelentkezhetnek nála.A „presenteeism” bizonyos munkakörökben gyakoribb, főleg ott, ahol a munkakör része a másokról való gondoskodás, mások tanítása, mivel az ilyen téren dolgozók nagyobb felelősséget éreznek azok iránt, akikkel törődniük kell.

munka48011

Hasonló módon azok is hajlamosabbak betegen dolgozni, akiknek nincs segítségük, és ahol a munka felhalmozódik, amíg hiányoznak. További befolyásoló tényezők azok a munkahelyek, ahol csapatmunka folyik, és elvárják, hogy mindenki mindig jelen legyen, ahol félnek az elbocsátásoktól, illetve ahol az előléptetés reményében nem akarnak hiányozni a dolgozók.

Dew professzor szerint a munkahelyi személyzetnek kellene segítenie abban, hogy a fáradt, kimerült dolgozóknak ad időt a felépülésre, a rossz egészségi állapotban levő munkatársakra pedig különösen nagy figyelmet kellene fordítani, mert noha rövidtávon lehet, hogy pozitív hatással bír a „presenteeism”, hosszú távon egészen biztosan számolni lehet a káros következményekkel.

Forrás: