Nem minden sport megengedett trombózis után

A trombózis igen nagy trauma annak, aki versenysportolóként kénytelen volt szembenézni vele. Nem csak a fájdalom, és a gyógyszerek miatt, hanem azért is, mert az addigi életmódjában komoly változások állnak be.

Ez különösen igaz azokra, akik hivatásszerűen, aktívan sportoltak, de valamennyire érint mindenkit, aki valamilyen mozgással is színesítette az életét. Professzor dr. Blaskó György főorvost, a Trombózisközpont szakmai vezetőjét kérdeztük arról, hogy lehet- e egyáltalán sportolni trombózis után, és milyen mozgásokat kerüljünk, vagy részesítsünk előnyben.

Az edzést nem kell abbahagyni trombózis után sem, hiszen ha azt mértékkel végezzük, akkor jó hatással van a betegségre, és az egész szervezetre is. ez azonban nem jelenti azt, hogy minden mehet ugyanúgy tovább, ahogyan előtte.

labak_kattide21

Alsó végtag trombózisa esetén kerülendőek az olyan sportok, amik erősen terhelik a lábakat, felső végtag trombózisánál pedig a kezek extrém terhelését kell kiküszöbölni. A sérülésveszélyes sportok – a véralvadásgátlók szedése miatt – szintén tiltólistára kerülnek. Sajnos, a versenyszerű mozgások legtöbbjéről is le kell mondania a betegnek, mivel azokat egyébként sem bírná már elvégezni.

Nincsenek preferált mozgásformák

Sokféle sport közül válogathat az ember, de egy trombózis után kétszer is meggondolja, mibe vágjon bele. A szakember szerint a fontos az, hogy a választott mozgás biztonságos legyen, ezen túl azonban szabad a pálya.

„Különösen preferált mozgásformák nincsenek, a lényeg a mértékletesség, és persze az is komoly befolyással bír, hogy a trombózis hol alakult ki. Hogy biztosan minden rendben legyen, és ne kezdjünk olyan mozgásformába, ami veszélyes lehet, mindenképpen érdemes a kezelőorvossal egyeztetni.”

sport_katt6

Tiltólista van

Míg kifejezetten preferált sport nincs trombózis esetére, addig akadnak szép számmal olyanok, melyeket ajánlatos elkerülni (pl.: a sakkozás mozgásszegénysége is veszélyes lehet),. Professzor dr. Blaskó György főorvos, a trombózisközpont szakmai vezetője szerencsére egyértelműen fogalmaz:

„Ha valaki a trombózis után szeretne sportolni, akkor kerülje a versenysportokat, mivel azok nagyon megterhelőek a szervezetre. A test – test elleni mozgásformák is kiesnek, így a boksz, birkózás, illetve az akciódús küzdősportok mindegyike. Ezen kívül mindenképpen kerülni kell a hirtelen, nagy erőkifejtést igénylő sportokat, mint amilyen például a súlyemelés. A balesetveszélyes technikai sportok (autó-, motorverseny, motocross stb) kerülendők.”

Forrás: