Ne dobd el, javítsd meg!

Máshol már működik, nálunk is lenne rá kereslet: a hollandiai Repair Café közösségi mozgalom tagjai a hibás háztartási géptől kezdve az elszakadt pulóverig mindent megjavítanak.

A kezdeményezés egyre több országban hódít, hazánkban is vannak már próbálkozások.

Ha valami elromlik, kidobjuk és újat veszünk. Megpróbálhatjuk persze megjavítani, vagy inkább megjavíttatni, de nem ez az általános tendencia. Ennek oka igen egyszerű: ezt sulykoljánk belénk, a profitorientált piac így próbál minket újabb vásárlásra ösztönözni.

Barkácsolás egy kávé mellett

Kis külső segítséggel ráadásul a barkácsolni kedvet kapók maguk is megpróbálhatnak új életet lehelni a szívüknek kedves tárgyakba, vagy egy csésze tea, kávé és sütemény társaságában felügyelhetik a szorgos szakértői kezek alatt újjáéledő csecsebecséket. Az azóta gombamód szaporodó Repair Caféról 2012-ben a The New York Times is írt, hiszen már nemcsak Európában, hanem Észak-Amerikában és Kanadában is léteznek hasonló „kávézók”.

Több mint egy egyszerű szerviz

A nonprofit szervezet 2010-es, hivatalos létrehozása óta 250 ezer dollárnyi támogatást kapott a holland kormánytól, valamint különböző alapítványoktól Hollandia szerte. Bár az ország élen jár a környezetvédelem terén, az infrastruktúráért és környezetvédelemért felelős miniszter már két évvel ezelőtt is remek és támogatandó ötletnek tartotta Postma elképzelését.

javitas2

A Repair Cafét alapító hölgy szerint nem áll szándékukban versenyezni a hivatalos szervizekkel, nem profitorientált vállalkozás kiépítése a cél. Nem is lehetne, hiszen itt olyan önkéntesek dolgoznak, akik valamilyen oknál fogva sokszor a partvonalon kívülre sodródtak. Munkanélküliek, nyugdíjasok, akiknek szaktudása máshol „feleslegessé” vált, vagy egyszerűen csak hobbiból szeretnek barkácsolni.

 pzitivnap.hu

Nem a fenti elvet vallja egy holland, kétgyermekes anyuka, aki korábban egyébként újságíróként dolgozott. Martine Postma második gyermekének születése után döntötte el, hogy a környezetvédelemről nemcsak ír, hanem tesz is érte. Így alakult meg 2009-ben az első Repair Café Amszterdamban. A kezdeményezés lényege, hogy bárki, akinek javítanivaló készüléke, ruhája, használati tárgya, egyéb más ingósága van, ingyen elviheti ezekre a workshopokra, ahol önkéntesek segítenek mindenben.

Forrás: