Növények, amikről nem tudtad, hogy tele vannak vitaminnal

A vitamindús táplálkozás mindenki számára alapvető, de arról már eltérnek a vélemények, miben van a legtöbb vagy a legjobb vitaminok. Kétség kívül a növények élen járnak ebben, és van bennük még rost, aminosavak, antioxidánsok, flavonoidok. De azért a húsokban is rengeteg az értékes tápanyag, sőt vitamin is, ami a tápláléklánc útján a növényeken keresztül jut el az állatok testébe.

Lehetetlen lenne felsorolni, mi mindenre van szüksége a szervezetünknek, mert az ismert vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pont azért ismertek, mert szerepet játszanak a biokémiai folyamatainkban. Ha azonban abból indulunk ki, hogy az immunerősítés mindenkinek alapvető, és ehhez még hozzávesszük a korunkból adódó szükségleteinket (időskori problémák; serdülőkori növekedés és hormonális változások; változókor), illetve az életmódot, (mozgásszegény vagy sportos, szellemi vagy fizikai fókuszú) akkor azért nagyjából be lehet lőni azokat a vitaminokat, amelyekből biztosan többre van szükségünk.

• A C-vitamin az emberi szervezet védőpajzsa, és minden korcsoportban elengedhetetlen az egészséges léthez.

• A D-vitamin gyerekkorban a csontfejlődésben játszik óriási szerepet, felnőtt korban pedig a csontritkulás megelőzésében, időskorban annak mérséklésében.

• Az A-vitamin felelős a szemünk, valamint a bőrünk egészségéért, és növeli az immunrendszer hatékonyságát is.

• Az immunrendszer megfelelő működésében a különféle B vitaminok is részt vesznek, amelyek emellett felelősek az idegrendszer működéséért is.

• Az E-vitamin szintén támogatja az agyat, de regenerálja a bőrt, és a kismamáknak is nagyon fontos.Szervezetünknek ásványi anyagokra is szüksége van.

Szervezetünknek ásványi anyagokra is szüksége van.

• A kalcium például segít megőrizni a csontok egészségét,

• míg a magnézium az izmok egészséges működését segíti elő. Gondoljunk csak arra, milyen kellemetlen, amikor begörcsöl a lábunk, aminek hátterében leggyakrabban a magnéziumhiány áll.

• Ugyan az eddigiekhez képest cinkből kevesebbre van szüksége a szervezetünknek, de a sejtek ellenállóképességéhez mégis nélkülözhetetlen, sőt az egészséges felnőttek nemi működéséhez is.

 

grntalma___edenkert

Foto:123rf.com

 

5 növény, mely gazdagabb vitaminokban, mint gondolnánk

Léteznek igazi jolly joker növények, ha természetes úton szeretnénk minél inkább gondoskodni a megfelelő vitamin- és ásványi anyag pótlásról. Ezeket fogyasztva nagyrészt biztosak lehetünk abban, hogy bekerül a szervezetünkbe a megfelelő napi mennyiség a fentebb felsorolt elemekből és vegyületekből.

Foto:123rf.com

• A kelbimbó és rokonai, illetve a zöld leveles növények általában nagyon magas C-vitamin tartalmúak, rengeteg bennük az aminosav, az antioxidáns, továbbá élen jár a K-vitamin, az A-vitamin és a B-vitamin tartalmuk is, plusz van bennük E-vitamin, magas a rosttartalmuk és olyan fitohormonokat tartalmaznak, melyek állítólag segíthetnek a daganatok megelőzésében.

• Az eper igazi vitaminbomba, emellett piros színének köszönhetően magas az antocianin tartalma, ami egy antioxidáns, de sok egyéb dolog is van benne:  három szem eper kb. 1,1 gramm rostot, 9 mg kalciumot, 7 mg magnéziumot, 83 mg káliumot, 31,8 mg C-vitamint, tiamint, riboflavint, niacint, folátot és B6-, A- és K-vitaminokat tartalmaz.

eper 2

Foto:123rf.com

• A gránátalma igazi superfoodnak számít, olyan magas a vitamintartalma, és az immunrendszert is felturbózza, gyulladáscsökkentő, serkenti az agyműködést, rákellenes hatású anyagokat tartalmaz, és van benne kálium, kalcium, K-vitamin illetve magnézium is.

• Az ananász nemcsak C-vitaminban gazdag és finom ízű, hanem sajátos hatóanyaga a bromelain. Ez a vegyület számos jótékony hatása mellett segít az orr- és arcüreggyulladás kezelésében. A gyümölcs mangánt is tartalmaz, amely a csont és a szövetek egészségéért felel.

ananasz

Foto:123rf.com

• A homoktövis segíthet az allergiák legyőzésében, az immunerősítésben, a betegségekből való felgyógyulásban. C vitamin koncentrációja magasabb mint az eper, kivi, narancs, paradicsom sárgarépa, és galagonya aszkorbinsav tartalma. Van benne A-vitamin, almasav, mannit, omega zsírsav, flavonoidok, fehérjék, és E-vitamin tartalma magasabb mint a búza, kukorica és szójabab E-vitamin tartalma.

Foto:123rf.com

Mikor van szükség extra vitaminpótlásra?

A legkiegyensúlyozottabb táplálkozás mellett is előfordulhat, hogy valaki bizonyos vitaminokból vagy nyomelemekből hiányt fog szenvedni. A hiány nem feltétlen jelent egyből kóros elváltozásokat, betegségeket, vagy tünetek jelentkezését, de hosszú távon nem árt odafigyelni!

Hogyan lehetséges, hogy ha valaki egészségesen étkezik, akkor is lehet valamiből hiánya? Nos, az egészséges táplálkozásról alkotott felfogásunk manapság elég sokrétű. A vega szemléletűek arra esküsznek, hogy csak a növényi forrásból nyert tápanyagok a megfelelők. A ketogén étrendet követők pedig pont, hogy a húsokat, belsőségeket, zsírokat részesítik előnyben, és hiszik, hogy abban minden szükséges tényező benne van. De egyelőre nincs biztos igazság, ami eldönthetné, milyen táplálkozás mellett lesz mindenből elegendő a szervezetben.

Az őszi-téli vírusos, bacilusos időszakban különösen fontos, hogy gondoskodjuk szervezetünk optimális működéséről. Az idei évben ez fokozottan igaz.

Kötelező vitaminok az őszi-téli időszakban

Arról nem is beszélve, hogy a következő, természetes faktorok szintén okozhatnak vitaminhiányt:

• Stressz (átmeneti vagy krónikus)

• Szezonális betegségek, allergiák

• Várandósság

• Nehéz fizikai munka, túlterheltség

• Sport

• Fokozott szellemi igénybevétel (pl.vizsgaidőszak)

• Diétázás, fogyókúra

Tehát egy átlagos, betegesnek egyáltalán nem nevezhető ember is jól teszi, ha például választ egy kiváló multivitamint, amelyből elég napi 1-2 szem, és biztosan pótolja a hiányzó építőelemeket. A vitaminok együtt és külön-külön is ezerféle folyamatban vesznek részt a szervezetben, ezért nehéz kiválasztani, melyikből célszerű szedni egy kis utánpótlást. Ezért a legjobb, ha egy széles spektrumú, komplex készítménnyel a legkülönfélébb és legszükségesebb nyomelemeket bejuttatjuk a szervezetbe.

Forrás: edenkert.hu