Pitvarfibrilláció, a rejtett pandémia

A COVID-19 hatalmas veszélyt jelent az emberiségre, de a vírussal szembeni védekezés közben sem szabad megfeledkezni az olyan lappangó megbetegedésekről, mint a pitvarfibrilláció.

Becslések szerint világszerte 6-12 millió ember  érintett a betegségben és az előrejelzések szerint, 2060-ig több mint 14 millió, 65 éven felüli embernél fog jelentkezni a pitvarfibrilláció . Fontos, hogy minél jobban tisztában legyünk a betegség veszélyeivel, a megelőzési és kezelési lehetőségeivel, ezzel csökkentve az olyan szövődmények kialakulásának kockázatát, mint a stroke.

A ma már népbetegségnek számító pitvarfibrilláció a leggyakrabban előforduló szívritmuszavar. Hazánkban a diagnosztizált betegek száma eléri az évi 200 000-et.5 A betegség kiváltó oka a legtöbb esetben ismeretlen, azonban az olyan tényezők, mint az előrehaladott kor, cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízás, pajzsmirigy túlműködés növelhetik a pitvarfibrilláció kialakulásának esélyét. A betegség általában hosszú ideig tünetek nélkül lappang, de az alábbi jelek utalhatnak a pitvarfibrillációra: szabálytalan és gyors szívdobogás, fáradékonyság, szédülés, légszomj, mellkasi fájdalom.

Fotó: 123rf.com

Ahogy a legtöbb szív-érrendszeri betegség esetében, a pitvarfibrillációnál is a dohányzásról való leszokással, a rendszeres testmozgással, az egészséges táplálkozással, az alkoholfogyasztás minimalizálásával, valamint a magas vérnyomás és a cukorbetegség kordában tartásával tehetünk a legtöbbet a betegség kialakulásának megelőzéséért. A rizikófaktorok csökkentésén kívül fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük saját pulzusunkat. A 30 másodperc alatt bárhol elvégezhető pulzusmérésnek köszönhetően időben felismerhetjük a rendszertelen szívverést, így csökkenthető a pitvarfibrilláció súlyos következményeinek kialakulása.

Pulzus mérés menete: A pulzus mérésére a legalkalmasabb felület a csukló felett futó artéria. A méréshez mindössze 2 ujj és egy időmérő eszköz szükséges. Helyezze a mutató és középső ujját az ütőérre. Az ujjakat kissé nyomja le, amíg meg nem érzi a lüktetést. Ezt követően 30 másodpercig számolja a szívdobbanásait. Az tekinthető normális szívverésnek, ha nyugalmi helyzetben, normál körülmények között a fél percenkénti szívdobbanás 30 és 45 között van, üteme pedig egyenletes és ritmusos. Amennyiben a mérések során a kapott eredmény eltér a normálistól, keresse fel orvosát!

Fotó: 123rf

A pitvarfibrilláció legveszélyesebb szövődménye a vérrögképződés, ami ötszörösére növeli a stroke kialakulásának kockázatát. A világon 15 másodpercenként szenved el valaki pitvarfibrilláció okozta stroke-ot.  Éppen ezért, ha valakinél megállapítják a pitvarfibrillációt, fontos, hogy véralvadásgátló terápiával csökkentsék a stroke kialakulásának esélyét. Míg korábban szükséges volt a rendszeres vérvétel a megfelelő dózisú vérhígító beállításához, a mai innovatív készítményeket a betegeknek elegendő napi egyszer vagy kétszer szájon át bevennirendszeres vérvétel nélkül. Így életminőségükön sem ront a terápia.

A pitvarfibrillációval közel teljes életet lehet élni. A betegek tudnak dolgozni, sportolni, szórakozni, azonban ehhez az szükséges, hogy ne hanyagolják el a betegséget, rendszeresen egyeztessenek kezelőorvosukkal és pontosan kövessék az előírt terápiát.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Egy válasz

  1. Jáger László

    Nahát!!!???.
    Milyen érdekes!!Ki a fene gondolta volna!!!???…
    barátilag
    J.L.