Van remény a súlyos szembetegségek gyógyítására?

A súlyos szembetegségtől szenvedők valószínűleg bármit megtennének, hogy tisztán látásukat visszakapják ? néhány új felfedezés hozzásegítheti őket ehhez.

A szem a legfontosabb szervünk az érzékelésben, ezért nagyon kell vigyáznunk rá ? manapság már sok szembetegségre van megoldás, de lássuk, melyek azok a súlyosabb problémák, amelyek gyógyítására a közeljövőben szintén lehet hatékony módszer.

A szerzett vakságot okozó, diabéteszes retinopathia és az időskori makuladegeneráció hatékony gyógymódja lehet egy erekben megtalálható, Robo4 nevű fehérje, amely az egerekben alkalmazva megelőzte, sőt vissza is fordította a már megindult kóros folyamatokat.

A kísérleteket az Egyesült Államok-beli Utah egyetemének orvosi karán végezték. Ez a fehérje képes a kóros érképződést megakadályozni, de stabilizálja a már létrejött ereket és szivárgásmentessé teszi őket. Mindez azért jó, mert az az időskori makuladegeneráció és a diabéteszes retinopathia szintén az abnormális érnövekedésnek és az erek szivárgásának köszönhető ? a probléma kifejlődésében legalábbis kulcsszerepet játszanak.10441Őssejtekből szemideghártya-szövet

Idén az Irvine-i Kalifornia Egyetem kutatói olyan szemideghártya-szövetet hoztak létre őssejtekből, melyet a későbbiekben talán alkalmazni lehet majd a súlyos szembetegségek gyógyítására. Többek között az időskori sárgafolt-elfajulás és a retinasorvadás ellen, mely a szem ideghártyájának elhalását jelenti.

Mindkét betegség vaksággal jár, utóbbi minden esetben. Hazánkban is igen sokakat, közel félmillió embert érint a sárgafolt-elfajulás avagy időskori makuladegeneráció, a 60 éven felüliek körében jelentős azoknak a száma, akik emiatt vakultak meg. A retinasorvadás nem ennyire gyakori, de mint az ideghártya örökletes rendellenessége, ez fordul elő leggyakrabban.

Az őssejtek segítségével mindkét betegséget lehetne kezelni ? a szakemberek szerint, akik egyébként elsőként hoztak létre ilyen szemideghártya-szövetet. Az emberi embrionális őssejtekből alkotott szemideghártya nyolc rétegű, és a szövetre jellemző, azaz a retinában található többféle sejttípus is előfordul benne. Ez az első, olyan háromdimenziós szövetstruktúra, amelyet őssejtekből sikerült megalkotni.10442A kutatás vezetője elmondta, ahhoz, hogy utánozni lehessen a retinában lezajló sejtfejlődés korai szakaszát, különleges oldatokat használtak. Ezekbe helyezték az őssejteket, így végül mindegyik abba az irányba fejlődött, ami a cél volt. Az őssejtekből létrehozott retinát először állatkísérletekben tesztelik, de reményeik szerint a jövőben az emberi szembe történő beültetésre is alkalmasak lesznek majd ezek az összetett szövetek.

Fénytörési hiba

Gyakori szembetegség a fénytörési hiba. Ilyen esetben a szem tengelye a normálisnál hosszabb vagy rövidebb. Amikor a beteg sem közelre, sem távolra nem lát élesen, az a távollátás ? amennyiben a közel esőtárgyakat élesen, a távoliakat csak homályosan látja, azt nevezzük rövidlátásnak.

Nemcsak szemüveggel lehet azonban helyrehozni a fénytörési hibákat. Sebészi beavatkozással is javítják őket, mégpedig lézerrel, vagy hagyományos úton. Utóbbinál apró bemetszést ejtenek a szaruhártyán, ezáltal megváltoztatják annak görbületi sugarát és a dioptria-értékét.

Forrás: