Mi bajom van? – A hasfájás top 15 oka – 1.rész

A hasfájás olykor mindenkivel előfordulhat. Bizonyos esetekben azonban, a tünetek függvényében, fontos orvoshoz fordulni, mert komoly probléma is állhat a háttérben.

A hasfájás mindenkivel előfordulhat néha, lehet az oka gyomorrontás vagy bármi egyéb is. Vannak azonban esetek, amikor fontos felkeresni egy orvost, mert a tünetek komolyabb gondot is jelezhetnek, amit magunk nem tudunk kikezelni.

Milyen okok állhatnak a hasfájás hátterében?

1. Gyomorhurut (gastritis): az étel megemésztését segítő folyadék sok savat tartalmaz. Ezek az emésztőnedvek olykor átjutnak a gyomor védőgátján és irritálják a nyálkahártyáját – ez az állapot a gyomorhurut. Kiválthatják baktériumok, fájdalomcsillapítók, például ibuprofén rendszeres használata, de a túl sok alkohol vagy stressz is.

A tünetek kezelése olykor vény nélkül kapható savlekötőkkel vagy vényköteles gyógyszerekkel is lehetséges. Fontos viszont felkeresni az orvost, mert a gyomorhurut vérzést vagy gyomorfekélyt okozhat.

2. Gyomorfekély: a hasfájás oka lehet gyomorfekély. Ezen állapot esetén a gyomor nyálkahártyáján vagy a vékonybél felső részén nyílt sebek keletkeznek. Okai legtöbb esetben baktériumok, de szerepet játszhat benne az aszpirin, ibuprofen és más fájdalomcsillapítók hosszú távú alkalmazása is.

Gyakrabban alakul ki dohányosoknál és azoknál, akik sok alkoholt isznak. A gyomorfekélyt többnyire vényköteles gyógyszerekkel kezelik, amelyek csökkentik a gyomorsavat, vagy antibiotikumokkal, az októl függően.

gyomor, gyomorfekély

Fotó: 123rf.com

3. Gyomorvírus: a hasfájás oka lehet a gyomorinfluenza néven is ismert gyomorvírus. Ahogy a neve is mondja, vírusos fertőzés a belekben. A beteg vizes hasmenéssel küzdhet, görcsei lehetnek, hányinher kínozhatja és hányhat. A gyomorvírust elkaphatjuk mástól, de szennyezett étel is kiválthatja. Nincs kezelése, a tünetek általában maguktól elmúlnak. Láz, hányás, kiszáradás esetén mindenképp orvost kell hívni és akkor is, ha vért látunk a hányásában vagy a székletben.

4. Ételmérgezés: ezt a betegséget, mely ugyancsak hasfájást okoz, az élelmiszerekben lévő baktériumok, vírusok és paraziták okozzák. Hasmenés, hányinger és hányás gyötörheti a pácienst.

Az ételmérgezés akkor fordul elő, ha az ételt nem kezelik megfelelően. A tünetek többnyire maguktól javulnak, de ha kiszáradást tapasztalunk, vért látunk a hányásban vagy a székletben, illetve súlyos vagy 3 napnál tovább tartó hasmenésünk van, azonnal orvoshoz kell fordulni. Ugyanígy doktorra van szükség, ha bármilyen ételmérgezési tünetet érzékelünk és egyéb egészségügyi problémáink vannak, vagy gyenge az immunrendszerünk.

5. Irritábilis bél szindróma: a hasfájás oka a meglehetősen gyakori irritábilis bél szindróma (IBS) is lehet. Ez a betegség a vastagbelet érinti. Görcsöket, puffadást okozhat és nyálka látszik a székletben.

Az állapotra jellemző, hogy a panaszok a hasmenés és a székrekedés között változhatnak. Az oka máig nem egyértelmű, de az étel, a stressz, a hormonok és a fertőzések mind szerepet játszhatnak benne. Az orvos segíthet a tünetek szabályozásában, főként az étrend vagy az életmód megváltoztatásával vagy gyógyszeres kezeléssel.

6. Laktóz intolerancia: mint az ma már sokak számára ismert, a laktóz a tejben és más tejtermékekben lévő cukor. Ha valakinek a szervezetében nincs elég a laktáz nevű enzimből, gondot okozhat annak lebontása. Ez hasmenést, gázképződést, puffadást és hasi fájdalmat okozhat.

Gyógymód nincs ellene, de kezelhető, amennyiben csak kis mennyiségű tejterméket tartalmaz a napi étrend és az érintettek laktózmentes tejtermékeket fogyasztanak, illetve szednek vény nélkül kapható laktaid tablettákat.

tej, laktóz, hasfájás

Fotó: 123rf.com

7. Kismedencei gyulladásos betegség: a probléma nőknél fordul elő. A nemi szervek gyulladásáról van szó, sok esetben szexuális úton terjedő betegségek, például chlamydia vagy gonorrhoea következtében.

A hasfájás mellett láz, szokatlan váladékozás jelentkezhet, szex közben fájdalom vagy vérzés is előfordulhat. Amennyiben korán megállapítják a betegséget, antibiotikummal gyógyítható. Ha túl sokáig nem fordul orvoshoz egy nő, ez az állapot akár károsíthatja is a reproduktív rendszerét.

8. Ételallergia: a hasfájás oka lehet ételallergia is. Ha a szervezet egy adott ételt tévesen károsnak ítél meg és védekezni próbál ellene, allergiáról beszélhetünk.

A gyomorfájás mellett a tünetek közé tartozhat a száj és a torok bizsergése, duzzanata. Súlyos esetekben sokkot és akár halált is okozhat az állapot, ha nem kezelik azonnal epinefrin nevű gyógyszerrel. Legvalószínűbb kiváltó okai a kagylók, a diófélék, a hal, a tojás, a földimogyoró és a tej.

A cikket folytatjuk.

Olvasd el ezt is!

A hasfájás tüneteinek magyarázata és terápiája

Forrás: Adrina - napidoktor.hu