Az X-Faktor benne él? – A hangszerekről

Mikor kezdjen el zenét tanulni a gyermekünk? Egyáltalán hogyan ismerjük fel, hogy tehetséges? Milyen hangszert válaszunk számára? Többek közt ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni

Hogyan ismerhető fel időben a tehetség?

Kisgyermekkorban minden szülő elfogult, és keresgéli a gyermekében a különleges tehetséget. Mindenképpen szakember szükséges ahhoz, hogy objektíven lássuk a helyzetet. A zenei tehetség különleges esetekben már egész pici korban megmutatkozik, ennek ellenére mégsem javaslom a túl korai zenetanulást, hiszen ehhez olyan összetett agyi tevékenységekre is szükség van, amiknek időt kell adni a kialakuláshoz.

Ha a gyermek szeretne zenét tanulni, hogyan segíthetünk neki hangszert választani?

Óvodáskorban érdemes hangszerbemutatókra járni, így megkönnyíteni a későbbi hangszerválasztást. Fontos azonban tudni, hogy vannak olyan hangszerek, amelyek népszerűségük okán túlzsúfoltak, általában nehéz pl. a zongora-tanszakokra bejutni. Vannak olyan hangszercsoportok is, amik tanulásához bizonyos testi érettségre van szükség, pl. a fúvós hangszerekhez a kialakult fogazat, valamint a tüdő fizikai fejlettsége is szükséges lehet.

Ezeknél a hangszereknél általában egy könnyebb hangszer előtanulmánnyal, pl. furulyatanulással kell kezdeni. És van egy olyan szempont is, ami szintén nem elhanyagolható: milyen későbbi lehetőségei lesznek a gyermeknek a hangszerrel. Egy vonós, fúvós, ütős hangszerrel néhány év után zenekarba lehet kerülni, fellépésekre, esetleg külföldre utazni, ami rengeteg élményt fog jelenteni.

mikrofon Tudj meg többet az éneklésről!

Hogyan lehet fejleszteni a zenei érzéket, felkelteni az érdeklődést?

Rengeteg zenei élmény adásával. Koncertekkel (ma már minden korosztály számára megtalálhatóak a megfelelő koncert-alkalmak), zenei közösségekben való részvétellel (pl. zenebölcsi, zeneovi). És nem utolsósorban kiemelkedően jelentős szerepe van a családi mintának!

Mit tegyünk, ha úgy érezzük, hogy gyermekünk tehetséges?

Figyeljünk rá! Ne hagyjuk megválaszolatlanul a kérdéseit, vigyük el őt minden lehetséges alkalomra, és legfőképpen: soha ne erőltessük, ne szerepeltessük, hagyjuk meg neki a felfedezés saját örömét, engedjük, hogy a saját tempójában fejlődjön. Ha nincs megfelelő fejlettségi szinten, nem tudja teljesíteni az elvárásokat, óhatatlanul kudarcélmények érik, amik visszavethetik mind a lelkesedését, mint a fejlődését is!

Milyen szakembereket érdemes felkeresni?

Kisebb korban legalább annyira meghatározó az emberi tényező, mint a szakmai hozzáértés. Hiába remek zenei szakember valaki, ha nem ért a gyerekek nyelvén, és hiába kedves, aranyos, ha szakmailag nincs magas szinten. Meg kell találni az arányt a pedagógus tekintetében, ez pedig csak akkor derül ki egyértelműen, ha egy darabig „kipróbáljuk” a pedagógust is.

Forrás: