Jorky, az új generációs foci

Ha télen nem csak melegedni térünk be egy sportkomplexumba, hanem célunk, hogy ki is próbáljunk valamit, akkor válasszuk a jorkyt.

Ha elsőre nem mondd semmit a név az nem megy csodaszámba. A sportág igen friss: Magyarországon csupán 2007-től törzskönyvezett. Különc labdajátéknak is nevezhetnénk, hiszen ha a teremfocit keresztezzük a fallabdával, akkor megkapjuk jorky-t. A játék elején a 2-2 fős csapatokat ketrecbe zárják. A versenyzők célja, hogy a teremfociból ismert plüss-labdával egymás kapujába találjanak méghozzá lábbal.

Átkozott méretek

Ha kicsi az a baj, ha nagy, az a baj. Ezúttal elsőre kicsinek tűnhet a pálya és a kapu, amely nem más, mint a küzdőtér alapfalába süllyesztett 1,10 m x 1,10 m-es négyzet. Nem kell félni, kis gyakorlással gyorsan ráérezhetünk a játék ízére. Az Unió ide is beóvakodik: a méretek EU-szabványok.

A helyszín

A jorkyhoz öt féle pálya áll rendelkezésre. Egy római székhelyű olasz cég rendelkezik a Jorkyball pályák gyártási liszenszével Európában.

Az alapterület mindenhol műfű borítású, ebben nincs különbség, ahogy abban sem, hogy a pályák mindegyike ugyanazon szabályrendszer alapján van felosztva.

A pályák oldala átlátszó plexiből, illetve nem átlátszó, hanem fehér színű, úgynevezett szendvicspanelből áll és aszerint térnek el egymástól a típusok, hogy az egyes pályák hány darab plexi, illetve panel falat tartalmaznak.

Standard pálya: egy rövid oldal plexiből, a másik három oldal szendvicspanelből áll.

Classic pálya: egy hosszú oldal plexiből, a másik három oldal szendvicspanelből tevődik össze.

Angolare pálya: egy hosszú, és egy rövid oldal plexiből, a másik két oldal szendvicspanelből van.

Agora pálya: két rövid és egy hosszú oldal plexiből, egy hosszú oldal pedig szendvicspanelből rakható össze.

A játékszellem

A jorkyball esetében a szabályok a legnagyobb civilizáltságot várják el a játékosoktól. Kezdjük az alapoknál: a szabályok megtiltják a testi érintkezést és meghatározzák, hogy el kell kerülni a veszélyes játékot és minden anti-játék elemet.

Minden csapatban meg kell határozni, hogy kié a védői és kié a támadói állás. Szettenként folyik a játék. Hét gól egy nyert szettel egyenlő. Egy mérkőzésnek akkor van vége, amikor az egyik csapat megnyer három vagy öt előirányzott szettet. Ha öt szettben játszunk, akkor az utolsó szettnél két góllal kell vezetnie a nyertes csapatnak. Ha ez a különbség nincs meg a tizenegyedik megszerzett gólnál, akkor minden csapat támadója büntetőket rúg, összesen ötöt, és a szett a legjobbnak lesz odaítélve.

A Jorky egyik legfontosabb taktikai eleme a teremlabdából már ismert, de ennél a sportnál nagyobb szerepet kap. A pálya falait megfelelő használattal harmadik csapattársunkká varázsolhatjuk.