A kevés alvás viselkedészavart válthat ki

Fáradtnak tűnsz, mintha nem a régi volnál.. – szól a nóta. Nem meglepő, hiszen a kevés alvás következtében könnyen arrogánssá és türelmetlenné válhatsz. Pihenj inkább a nyugalom és a harmónia érdekében!

Egy nemrégiben elvégzett finn tanulmány szerint ha a gyermekek keveset alszanak – akkor is, ha nehézségek nélkül – növekszik az esélye figyelemzavaros/hiperaktív tünetegyüttes (ADHD) kialakulására.

Az elmúlt évtizedekben sok országban visszaesett az alvással töltött órák száma. Az Egyesült Államokban pl. a becslések szerint a gyerekek harmada nem alszik eleget. Feltételezik, hogy az alvásmegvonás a gyerekek esetében viselkedészavarokat okozhat a fáradtság helyett, de csak kevesen vizsgálták meg ezt a hipotézist.

A Helsinki Egyetem és a Finn Nemzeti Egészségügyi és Jóléti Intézet kutatói megvizsgálták, hogy a csökkent alvásidő az ADHD-hoz hasonló viselkedészavarokat okoz-e. 280 egészséges gyermek (146 lány és 136 fiú) vett részt a tanulmányban. A kutatók rögzítették a gyermekek alvási szokásait a szülők elbeszélése, aktigráf, vagy a gyermek csuklójára rögzített alvásmonitor segítségével.A gyerekek, akiknek átlagos alvásideje 7,7 óránál rövidebb volt, sokkal hiperaktívabbnak és lobbanékonynak bizonyultak, az ADHD-összpontszámuk is magasabb volt.

alvás

A figyelemmel kapcsolatban ugyanolyan értékeket mutattak, mint azok, akik több időt töltöttek alvással. A többváltozós statisztikai modellek alapján a rövid alvásidő statisztikailag szignifikáns előrejelzője maradt a hiperaktivitásnak és a lobbanékonyságnak. Az alvási nehézségeket pedig összefüggésbe hozták a hiperaktivitással, az impulzivitással és a figyelmetlenséggel. A rövid alvásidő és az alvási nehézségek között nem találtak jelentős összefüggést.

Ki tudtuk mutatni, hogy a rövid alvásidő és az alvási nehézség összefügg az ADHD viselkedési tüneteivel, és azt is megállapítottuk, hogy a rövid alvásidő súlyosbítja a viselkedési tüneteket, az alvási nehézségek jelenlététől függetlenül.” – mondta Juulia Paavonen kutató.
Az eredmények arra utalnak, hogy a megfelelő alvási szokások kialakítása gyerekkorban nagyon fontos lehet a viselkedészavarok megelőzésében. Habár a nem megfelelő alvás valószínűleg képes negatív irányban befolyásolni a viselkedést és a teljesítményt, intervenciós tanulmányok is szükségesek ennek megerősítésére.” – folytatta Paavonen.

Forrás: