Süssünk szedres pitét!

A szeder felhasználása igen változatos, egészséges hatásait leginkább nyersen élvezhetjük. Készíthetünk belőle szederlevet, pikáns mártásokat húsokhoz, főzhetünk belőle lekvárt önállóan, vagy málnával és eperrel összefőzve. Kiváló szörpöt lehet készíteni belőle, de süteményekben is átadja egyedi ízét.

Íme egy hűsítő szedres finomság:

Szedres pite

Hozzávalók

  • kb. 1 kg feketeszeder
  • fél liter tej
  • 1 dl habtejszín
  • eritrit vagy stevia ízlés szerint

blackberry-pie-a

Elkészítés

A szedret gyümölcscentrifugán átpréseljük, elkeverjük a tejjel, tejszínnel, ízesítetjük ízlés szerint édesítővel! Tegyük 1-2 órára hűtőbe! Tálalásnál szép szeder szemekkel és tejszínhabrózsával díszítést készíthetünk! Gyönyörűséges színe van, az ízéről nem is beszélve: selymes, simogató, habkönnyű élvezet!

A szeder jótékony hatása

A szeder jótékony hatásai régóta ismertek, valóságos csodaszer, mert számos betegség megelőzésében játszik szerepet, és nagyon jó hatással van a szervezetünkre. Még épp tart a szezonja, együnk belőle, amennyit csak tudunk.

A szeder az egyik legrégebbi gyógynövény. Kiváló antioxidáns, flavonoidjai az immunrendszert erősítik, valamint a gyulladásokat enyhítik. Sok ásványi anyagot is tartalmaz, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, réz, vas és mangán is van benne, ezek pedig a vírusok és baktériumok ellen hatnak. Mivel vitaminokban is gazdag, tartalmaz A-, B1-, B6- és C-vitamint, igencsak erősíti a szervezetet.

Gazdag rostokban is, ezek meg az emésztésre gyakorolnak jótékony hatást.

A szeder fogyasztásával többek között a cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkentjük, de ennek a gyümölcsnek daganatgátló hatása is van.

A szeder feketés színét a benne lévő antociánok adják, e vegyület miatt a szeder sok mindenre jó: csökkenti a gyulladásokat, javítja a memóriánkat, karbantartja a vércukorszintünket és a vérnyomásunkat, de segíti a szív- és érrendszeri problémák megelőzését is.

Mindezek a pozitív hatások leginkább akkor érvényesülnek, ha a szedret nyersen, frissen fogyasztjuk, de számos dolog, szörp, lekvár, gyümölcsleves készíthető belőle. Befőzve, eltéve télen is fogyaszthatjuk.

De nemcsak a gyümölcs, hanem a levele is használható: a leveleiből készült italok állítólag gátolják a gombák szaporodását, a levelekből készült tea pedig salaktalanító, hasfogó, vérnyomáscsökkentő hatású.

Forrás: https://napidoktor.hu/index