Májra, epére articsókát!

Olaszországban a szegények eledelének tartják, mi articsókával leginkább csak olajba áztatva, kis üvegekben találkozhatunk, pedig a frissnek nincs párja.

A szezonális konyha iránti elvárás szerencsére itthon is egyre nagyobb, de ennek igazi mesterei a franciák és az olaszok. Persze nem véletlenül. Két ekkora kiterjedésű és változatos klímával bíró országban némiképpen könnyebb megfelelni az efféle elvárásoknak. Ugyanakkor nagyon dicséretes, hogy mindkét nép – az évszázadok óta tartó terménybőség mellett is – roppant mód megbecsüli a tányérjára kerülő természeti csodákat. Az Ízes életben például Széll Tamás is hozott belőle, amikor nálunk járt.

Foto:pixabay.com

Egy évben kétszer

Nincs ez máshogy az articsókával sem, amely első termései tavasszal örvendeztetik meg az olaszokat, akik ezt azzal hálálják meg, hogy mindenféle articsókás fogásokkal tömik tele az éttermek napi kínálatát, hogy aztán pontosan ugyanígy tegyenek ősszel, amikor a növény második termését szüretelik. Ebből a ciklusból kifolyólag a hazai boltokban piacokon is ebben a két időszakban találkozhatunk a friss articsókával. A zöldes-bordós színű növény küllemre egy óriási, ki nem nyílt virágot idéz, azon egyszerű okból, hogy az is. A bimbókat szüretelik a 1,5-2 méter magas növényekről, ha viszont mégsem, akkor kinyílnak és a bogáncséra emlékeztető kékes-lilás (tavasz) vagy zöld (ősz) színű virágokká változnak. Étkezésre ilyenkor már alkalmatlanok, de így például jut valami a virágkötőknek, akik előszeretettel használják a mutatós virágokat, amik persze azért hasonlítanak a bogáncsra, mert rokonok.

Mire jó az articsóka tea?

 

Az articsóka fő hatóanyaga a cinarin, ami jótékonyan hat az epeműködésre, elősegíti az epeváladék kiválasztását, ezáltal a nehéz, zsíros ételek könnyebben emészthetők lesznek. Serkenti a máj epetermelését, segíti az epehólyag és az epeutak összehúzódását, így az articsóka-kivonat javallott krónikus epehólyag-gyulladásra, és az epehólyag rendszertelen összehúzódásának kezelésére.

Mivel az epének a zsíremésztésben van szerepe, ezért csökkenti a vérben lévő zsírsavak szintjét, vagyis a vér koleszterin- és trigliceridszintjét. Az articsóka antioxidáns-tartalma magas, kiválóan segíti a májat a méregtelenítés folyamatában. A cinarin májvédő funkciója régóta ismert, segíti a méreganyagoktól sérült májsejtek regenerálódását.

 

Mindenhogy jó

Az articsóka ára ugyan kicsit borsos (700 forint között mozog egy fej), de ez oly formán érthető, hogy a növény csak a második évben fordul termőre, az átteleltetése meg elég macerás. Cserébe egyszerű elkészíteni. A bimbókat meg kell szabadítani a kemény külső levelektől, a szárát érdemes picit meghámozni, ha keménynek találjuk, akkor lecsapni a csúcsát és már konyhakész is. Lehet párolni, a belsejét kivájva tölteni, de márthatjuk egyszerűen forró olajba is pár percre, majd szórjuk meg nagyszemű sóval. A lényeg, hogy bármelyik metódus mellett is döntsünk, különleges, gazdag ízű, mediterrán fogással leszünk gazdagabbak.

Forrás: Ízes Élet