Ezek miatt fáj a hasunk

A hasi vagy gyomorfájdalom hátterében az egészen hétköznapinak számító okoktól a súlyos betegségekig több tényező is állhat.

Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a hasi kivizsgálás egy komplex algoritmus, a terápiák abszolút diagnózis függőek, nem igazán lehet általánosítani, de kérésünkre mégis felsorolt néhány gyakori tényezőt, melyek lehetnek a hasfájás okai felnőtteknél.

Mit nevezünk hasfájásnak?

A köznyelvben hasfájásnak nevezzük, ha a gyomrunk fáj, vagy puffadás miatt a has alsó részén érezzük a fájdalmat, de a menstruációs görcsökre is egyszerűen azt mondjuk, hogy fáj a hasunk. A szakember szemével nézve viszont a hasfájás ennél jóval összetettebb kérdés, hiszen a has területén az izmok mellett több szerv – például gyomor, vese, hasnyálmirigy, máj, epe, vastag- és vékonybél –található, és a szív fő artériája is áthalad ezen a területen, a fájdalom ezekkel mind összefügghet.

Foto:123rf.com

hasfájás okai felnőtteknél igen szerteágazóak lehetnek, a fájdalom helye mellett fontos információ az is, hogy mennyi ideje jelentkezik és kísérik-e egyéb tünetek is. Dr. Sárdi Krisztina a probléma összetettségét érzékeltetve elmondta, hogy akut esetben, hirtelen jelentkező panaszok hátterében akár intenzív orvosi ellátást, vagy műtétet is igénylő kiváltó ok is állhat. A tartósan fennálló hasfájás hátterében állhat krónikus betegség, de akár daganatos elváltozás is. Panaszok esetén tehát ne halogassuk az orvos felkeresését, hogy a szükséges kezelést minél előbb meg lehessen kezdeni. A doktornő az alábbiakban néhány lehetséges kiváltó okot sorol fel, melyek gyakran okoznak hasfájást felnőtteknél.

Fertőzéses eredetű hasfájás

A gyomor- és bélrendszerbe kerülő baktériumok vagy vírusok okozzák. A hasfájást hasi görcsök, puffadás, hasmenés, hányinger, hányás és láz is kísérheti. A tünetek pihenés, folyadékpótlás és diéta hatására néhány nap alatt javulhatnak.

Fokozott gázképződés

Bizonyos ételek fogyasztása is okozhat fokozott gázképződést.

Foto:123rf.com

A gyakori felfúvódás, túlzott gázképződés nagyon megnehezíti a mindennapokat. Kellemetlen társaságban, munkahelyen. Az érintettek sokszor úgy érzik, hogy bármit esznek vagy isznak, szinte a levegővételtől is megindul a gázképződés, puffadás. Ilyen esetben először a szokásainkat kell megvizsgálni, ugyanis például a szénsavas üdítők fogyasztása, a dohányzás, rágózás és túl gyors evés is okozhat ilyen kellemetlen tüneteket. Ha ezek elkerülése sem segít és a panasz tartósan jelentkezik, akkor mindenképp kivizsgálás indokolt.

Bélbetegségek

Gyakori hasfájást, székelési gondokat – akár felváltva időszakos székrekedést és hasmenést – különböző bélbetegségek is okozhatnak. Ezek sajnos egyre gyakoribbak, a hasfájás okai felnőtteknél lehetnek például irritábilis bél szindróma (IBS), Crohn-betegség, colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) vagy kontaminált vékonybél szindróma (SIBO).

Reflux

A has felső részén, a gyomor környékén és a szegycsont területén jelentkező fájdalom, égő érzés refluxbetegséget jelezhet. A fájdalom mellett rossz szájíz, kellemetlen lehelet és hányinger is jelentkezhet, sőt a nem múló torokfájás, tartós rekedtség és gombócérzés is erre utalhat, mivel a néma reflux nem minden esetben okoz tipikus tüneteket. Az elváltozás kezelése nemcsak a kellemetlen tünetek miatt fontos. A tartós nyálkahártya-gyulladás a gyomorban és a nyelőcsőben is fekélyek kialakulásához vezethet.

Ételintolerancia, autoimmun betegség

Hasfájás okai felnőtteknél lehet ételintolerancia is.

Foto:123rf.com

A hasfájás okai felnőtteknél lehet bizonyos ételek fogyasztása is. Ilyen esetben felmerülhet a laktóz intoleranciahisztamin intolerancia vagy egyéb ételintolerancia, cöliákia(autoimmun gluténérzékenység) vagy nem cöliákiás gluténérzékenység gyanúja is. Több oka is lehet tehát, ha valaki nem képes tökéletesen megemészteni az elfogyasztott táplálékokat. Ilyen esetben a tünetek jelentkezhetnek közvetlenül étkezés után, de akár órákkal, napokkal később is, a kiváltó októl függően. Hasfájás, puffadás, hányás és hasmenés esetén érdemes orvoshoz fordulni, mert ha a panaszaink valóban valamilyen étel, összetevő fogyasztásához köthetők, akkor csak a diéta segítségével szűnnek meg a tünetek.

Székrekedés

Ha a belekből a széklet nem tud távozni, hasfájás jelentkezhet. A székrekedést kiválthatja a túl sok vagy túl kevés rost az étrendben, a kevés folyadékfogyasztás, bizonyos gyógyszerek szedése és a túl kevés mozgás is. A lelassult anyagcsere hátterében bélbetegségek és olyan, főként nőknél előforduló betegség is állhat, mint a pajzsmirigy alulműködés, ezért ha az életmódbeli változtatások nem hoznak eredményt, orvosi kivizsgálás javasolt.

Hasfájás okai felnőtteknél- így készüljünk a kivizsgálásra

A felsorolás nem teljes, hiszen további gasztroenterológiai elváltozások mellett hasfájást gyakran okozhatnak egyéb kórképek is. Mivel a hasfájás okai felnőtteknél igen szerteágazóak lehetnek, ezért a hasi panaszokkal érkező betegeknél a legelső lépés a páciens kikérdezése, a panaszok részletes átbeszélése – magyarázza dr. Sárdi Krisztina. A kivizsgálásra ezért fontos alaposan felkészülni, átgondolni, hogy mikor jelentkeztek először a tünetek, pontosan hol érezzük a fájdalmat és milyen rendszerességgel. Van-e egyéb panasz, köthető-e valamihez a hasfájás, például stresszhelyzet, gyógyszerváltás vagy étkezés. Érdemes tüneti naplót is vezetni, amiben a megfigyelt tüneteket egy-két héten át feljegyezzük, ez is segíthet a szükséges további vizsgálatokat összeállítani.

Foto:123rf.com

A hasfájás felnőtteknél az esetek többségében diétával, életmódbeli változtatásokkal, gyógyszerekkel kezelhető, bizonyos esetekben élethosszig tartó étrend változtatásra, gyógyszeres terápiára, rendszeres követésre, illetve egyéb esetekben műtétre is szükség lehet. Ha ilyen panaszaink vannak, ne várjunk, ne szedjünk feleslegesen gyógyszereket a tünetek kezelésére, hanem kérjünk személyre szabott, a kiváltó okra ható terápiát!

Forrás: Budai Allergiaközpont


Egy válasz

  1. Jáger László

    Nekem nem fáj sem a hasam,sem a a fejem, sem a szívem,csak a derekam….
    Ettől függetlenül tisztában vagyok,hogy előbb utóbb +halok!!!
    Semmi kétségem sincs…
    Realista vagyok…
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.