Viszketés, könnyezés? 4 tipp a légúti allergia tüneteinek enyhítésére

Tüsszögés, könnyezés, a szem és az orr viszketése, orrfolyás, köhögés, nehéz levegővétel – aki légúti allergia gyötör, annak ismerősek ezek a tünetek. Magyarországon 300-800 ezer ember küzd vele; van, aki egész évben, és van, akit „csak” tavasztól kínoznak a pollenek.

Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? Milyen típusai vannak az allergiának és mi a különbség a kezelésükben? Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségpont orvosszakértője válaszol.

Akkor beszélünk allergiáról, ha szervezetünk immunrendszere bizonyos anyagok fehérje-alkotórészeire túlzott reakcióval válaszol. A légúti allergia többféle formában is jelentkezhet: az allergiás asztma az egész hörgőrendszert érinti, az allergiás rhinitis, avagy szénanátha pedig az orrnyálkahártya gyulladásával jár” – magyarázza Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségpont orvosszakértője.

Légúti allergia

Fotó: 123rf.com

Az asztma esetében is többféle típusról beszélünk: ha szezonális, akkor tünetei csak az év bizonyos időszakában jelentkeznek, főként növényi pollenek hatására. Az egész évben fennálló (ún. perenniális) asztma okozója legtöbbször az állatszőr, valamint a háziporatka mikroszkopikus méretű, levegőben szálló, megszáradt széklete. A munkahelyi környezetben belélegzett füst, a porok, gőzök pedig sokaknál okoznak foglalkozási asztmát. Dr. Szigeti József szerint többféle becslés is létezik arra, hány embert érint Magyarországon az asztma: 300 és 800 ezer közé tehető a számuk.

Az Anna Egészségpont szakértőjének 4 tippje a tünetek enyhítésére:

  1. Kerüljük az allergéneket!

Közhelynek tűnhet, mégis igaz: annál kevésbé fogunk szenvedni, minél kevesebbszer kerülünk kapcsolatba az allergiát kiváltó részecskékkel, legyenek ezek növényi pollenek vagy a poratka széklete. Mivel a pollenek hajunkra, bőrünkre, ruházatunkra is rátapadhatnak, zuhanyozzunk és mossunk hajat minél gyakrabban! Háziállatainkat is rendszeresen fürdessük meg, mert sétáltatáskor, a szabadban az ő szőrükben is megtapadhatnak a pollenek.

  1. Tiszta levegő

Cseréljük sűrűn és mossuk 60 fokon ágyneműnket, valamint hetente többször is porszívózzunk és mossunk fel! Ne utazzunk autóban, buszon lehúzott ablak mellett. Allergiaszezonban ne nyissunk ablakot napközben! Háziporatka-allergia esetén száműzni kell otthonunkból a szőnyegeket, szőrméket, plüssállatokat, díszpárnákat. A lakás levegőjének tisztán tartása kulcskérdés, ebben segíthet például egy légtisztító készülék is, amely speciális szűrőrendszere segítségével megtisztítja a beltéri levegőt a porszemektől, szőrszálaktól, hajszálaktól, pollentől és atkáktól.

Légúti allergia

  1. Ügyeljünk a keresztallergiára is!

Olajos magvak, alma, barack – ezek tiltólistán vannak azoknál, akik egyes növényi pollenre allergiások. A fűfélékre érzékenyeknek többek között a paradicsomot és a narancsot is száműzniük kell étrendjükből. Túlérzékenységi reakcióval válaszolhat szervezetünk a tejtermékek vagy a gluténtartalmú péksütemények fogyasztása esetén. Kerülendő a dohányzás, de a passzív dohányzás is, mert a füst súlyosbíthatja az allergiás tüneteket – csakúgy, mint az alkohol!

  1. Forduljunk orvoshoz!

Ha tüneteink a bevetett praktikák ellenére sem enyhülnek, mindenképpen keressünk fel szakembert, a hatékony gyógyszeres kezelés érdekében! Az allergiás rohamok megelőzésére, a gyulladás csökkentésére és a tünetek enyhítésére mind allergiás asztma, mind allergiás rhinitis esetén alkalmaznak gyulladáscsökkentőket. A vény nélkül kapható szerek helyett hatékonyabb az orvos által javasolt, személyre szóló terápia!

Tanácsok légúti allergiások nyaralásához

Forrás: https://napidoktor.hu/index