Aggasztóan sok a terhesség-megszakítás – Pedig tehetünk ellene!

Magyarországon az európai viszonylathoz képest a mai napig rendkívül magas az abortuszok születésszámra vetített aránya: 2015-ben 100 élveszületésre 34 terhesség-megszakítás jutott. Megdöbbentő és elgondolkodtató arány ez, amelyen a szakemberek szerint kellő felelősségtudattal és következetességgel sokat lehet javítani. Erre hívja fel a figyelmet a tudatos családtervezésért és tartós párkapcsolatokért kampányoló Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés is, edukációs aktivitásaival.

Még nincs napirenden a babakérdés?

Hazánkban a beat-korszakban, 1969-ben végezték a legtöbb művi terhesség-megszakítást. Bár azóta a magyar párok már sokkal tudatosabbak: a műtétek száma 2015-re 85 százalékkal csökkent, ez még mindig közel 90 abortuszt jelentett átlagosan naponta. Ez uniós összehasonlításban is meglehetősen rossz eredmény, amelyen kellő következetességgel tovább javíthatunk. Számos oka lehet, ha egy pár a babavállalás vagy éppen a családbővítés kérdését egyelőre nem tartja napirenden. Egy ideig csak egymásnak szeretnének élni, vagy egyszerűen még nem érzik késznek magukat a nagy feladatra vagy a kistestvér érkezésére. Ekkor óriási szerepe van a tudatos családtervezésnek és a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztásának. Hogy akkor jöjjön el mindennek az ideje, amikor igazán késznek érzik rá magukat a párok.

Meztelen is fesztelen

Egy kiegyensúlyozott, tartós párkapcsolatban elengedhetetlen, hogy a felek minden helyzetben komfortosan érezzék magukat, beleértve a szexuális együttlétet is. Utóbbit nagyban befolyásolja a megfelelő fogamzásgátló módszer használata. Ennek felelősségét ugyan sok esetben a párok őszintén átbeszélve, közösen viselik, ám a végső szót legtöbbször – érthető okokból – a nő mondja ki. Ahhoz pedig, hogy egy nő felkészülten lépjen be a nőgyógyászati rendelőbe, érdemes átgondolnia, mi mindenről szükséges beszélgetnie kezelőorvosával, hogy a leginkább személyre szabott módszer mellett döntsön. Ebben is segítséget nyújt a Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés, amely a szeptember 26-i Fogamzásgátlási Világnap mottójával összhangban „egy olyan világért” kampányol, „ahol minden várandósság kívánatos”. Ebben fontos feladata van a nőgyógyászoknak, akik megfelelő információkkal látják el páciensüket, hogy aztán vele közösen a legjobb megoldást válasszák.

fogamzasgatlo1

 Tabuk nélkül a rendelőben is

Sokan tanácstalanok, miről is kérdezzék nőgyógyászukat, ha a rendszeres szűrővizsgálatokon túl a fogamzásgátlási módszer kiválasztása, vagy annak megváltoztatása céljából látogatnak el hozzá. A konzultáció célja, hogy alapos mérlegelés után mindenki olyan fogamzásgátlót válasszon, amely elvárásaihoz, életmódjához leginkább igazodik. „Nem vagyunk egyformák, nagyon sok eltérő igénnyel találkozom a rendelőben. Ám szerencsére ma már igen széles a fogamzásgátlási módszerek palettája a tablettáktól kezdve a hüvelygyűrűn és spirálokon át a tapaszig. Van miből válogatni” – mondta Dr. Supák Dorina, a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikájának orvosa. – „Éppen ezért érdemes átbeszélni páciensünkkel életmódját, párkapcsolati státuszát és gyermekvállalásra vonatkozó terveit, valamint egyéni és családi kórelőzményét. Emellett rá szoktam kérdezni a hölgy életvitelére, munkájára, habitusára is. Ezek azért fontosak, mert az sem mindegy, hogy valaki több műszakban dolgozik, vagy feledékenynek tartja-e magát” – tette hozzá a szakorvos, aki hangsúlyozza, ezen összefüggések is befolyásolják, kihez melyik módszer illik.

Mindehhez a tartós párkapcsolat és a tudatos családtervezés mellett kampányoló Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés is segítséget nyújt. A www.ragaszkodjhozza.hu oldalon a legkorszerűbb fogamzásgátló módszerek ismertetése mellett egy a nőgyógyászati konzultációra felkészítő rövid teszt is található, amelyet kitöltve a hölgyek átgondoltan léphetnek a rendelőbe.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.