Hogy lesz szobatiszta a kiskutya, kismacska?

Jó lenne, ha kutyát, macskát hozhatnánk a házhoz? Lakásban szeretnénk tartani? Mindkét esetben hozzá kell szoktatni, hogy szobatiszta legyen. Lássuk, mi a módja!

Szívesen tartanánk otthon háziállatot, kutyát, macskát? Akár az udvarban él, de olykor beengedjük a házba, akár lakásban van az otthona, meg kell tanítani rá, hogy szobatiszta legyen. A kérdés az, hogyan.

A szobatisztaságra nevelés első lépése beszerezni jó előre számára egy dobozt, amelybe majd a dolgát végezheti. A dobozba szórjunk macskaalmot, de ne teljesen a tetejéig. Vegyük figyelembe, hogy a dobozt heti két alkalommal legalább ki kell ürítenünk és fertőtleníteni sem árt. Az alom felső részét, amelyre az állat a dolgát végzi, napi szinten ki kell dobni.

kutyus

Amikor a háziállatot hazavisszük, engedjük, hogy körüljárja új lakóhelyét. Minden helyiségbe menjen be, nézzen szét. Ne korlátozzuk felfedező útját, de ne is engedjük ki a lakásból kb. két hétig, amíg a szükséges oltásokat fel nem veszi. Ha nem megy ki, azt is elkerüljük, hogy más állatokkal érintkezzen. Macskáknál 9 illetve 13 hetes korban kell felvenni az oltásokat.

A kiskutyával ugyanúgy célszerű eljárni, mint a kismacskával: őket gyakrabban tartjuk kertben – biztosítsuk, hogy ne tudjon kiszökni és ugyancsak ne találkozzon más háziállatokkal, amíg meg nem kapta az állatorvostól a kötelező oltásokat. Egy kutyának ezeket 3 hónapos koráig meg kell kapnia.

kutya2

Ha szobatiszta kutya a célunk, újságpapír használatával igyekezzünk ránevelni, hogy a megfelelő helyen végezze a dolgát. Válasszunk egy félreesőbb helyet a lakásban, házban, ahová a papírt lerakjuk – mindig ide vezessük a dolgát végezni, és ha jól csinálja, mindig dicsérjük meg! Ez kulcsfontosságú. Így ugyanis elég hozzá néhány nap, hogy szobatiszta háziállat legyen belőle: megszokja, hová kell menni „vécére”.

Amennyiben az állat már kimehet a kertbe, célszerű mindig etetés után kivezetni. Oda vezessük, ahol majd elvégezheti a dolgát, így könnyen megtanulja, melyik helyre kell járnia. Ilyenkor se feledkezzünk meg a dicséretről! Egy szobatiszta kutya idővel hozzászokik, hogy hosszabb ideig is visszatartsa a vizelést, de jelzésértékű, ha odaül az ajtóhoz, kaparja, vagy csak várakozik, hogy kinyíljon. Ugyanez igaz akkor is, ha újságpapírt teszünk le neki a lakásban, de valami miatt nem éri el – mindig figyeljünk oda a jelzéseire, ha nem akarunk kisebb-nagyobb „baleseteket” a lakásban!

Természetes, hogy a gazdi olykor elveszíti a türelmét – a szobatisztaságra nevelés, bármilyen hatékonynak is szánjuk, nem mindig sikerül elsőre. De higgyük el, jobban járunk, ha nem húzzuk fel magunkat – a kutyának, macskának se célja, hogy megharagítson bennünket. A türelem szobatisztaságot terem…!

Forrás: