Hogyan károsítják a környezetet a szállodák?

Luxusszállodák minden országban vannak – sajnos azonban nem szükséges még nagy komplexumnak sem lenni ahhoz, hogy a környezetet szennyezzék.

A környezetkárosítás napjainkban egyre sürgetőbb gond – akárcsak a vízhiány. Vannak országok, ahol mindig is nagy problémát jelentett ivóvízhez jutni. Gondoljunk csak Afrikára, ahol több mint 300 millió ember nem fér hozzá biztonságos ivóvízhez.

Csakhogy luxusszállodák mindenhol épültek és épülnek, és az oda érkező vendégek, turisták többsége bizony nincs hozzászokva ahhoz, hogy egyszercsak ne legyen víz. Nemcsak az iváshoz, az éttermek működtetéséhez, főzéshez, mosakodáshoz, fürdőhöz, medencéhez mind-mind nagy mennyiségű vízre van szükség. A turisták számára szinte mindenhol biztosítottak a megfelelő (és megszokott) körülmények, ellátás, különös tekintettel a luxusszállodákra. A környezetpusztító szállodák különféle módon és mértékben járulnak hozzá a környezetszennyezéshez.

szálloda

A vendéglátó- és szálláshelyek területén a fűtőeszközök Co2, CO illetve NO2 kibocsátók, a kibocsátások nagy része freon-származék is. S minél nagyobb egy szálloda forgalma, a levegőminőségét károsító hatás annál méretesebb, akár a levegő minőségét, akár a vízfogyasztást vagy a szennyvízkezelést nézzük. A közlekedés, a fűtés a szálloda környezetében kőolajszármazékokat éget el, de nagymértékben környezetkárosító a hőszennyezés is – ez ugyancsak befolyással van a levegő minőségére.

Hiszen gondoljunk csak arra, hogy a vendéglátóhelyek, szállodák és a hozzájuk tartozó épületek napjainkban mind-mind hűtve vannak, a légkondicionálás nemcsak rájuk, hanem a közlekedési eszközökre is kiterjed, amely a külső környezet hőmérsékletét jelentősen növelheti.

luxus szálló

Különböző mértékű zajhatások szintén származhatnak a szállodákból – tudjuk, hogy a 65 dBA fölötti zajterhelés már egészségkárosítónak számít, és ha a helyi lakosok tűrik is, néhány állatfaj biztosan odébbállhat miatta, elhagyva az életterét.

Hogy a luxusszállodáknak, vendéglátó helyeknek milyen geológiai hatásuk van és ez milyen mértékben súlyos, az függ attól, hol helyezkednek el, milyen ennek a területnek a klimatikus, topográfiai illetve hidrológiai adottsága. Ha például az épület mészköves aljzatra lett felhúzva, a szennyezett vizek elszivárgása komoly gondot okozhat, mivel közvetlenül szennyezi a karsztvizeket.

A tisztítatlan szennyvizek talajba kerüléséért sok esetben felelősek a szállodák. Ők az igazi nagyfogyasztók, de ez a kisebb, elszórtan létező vendéglátóhelyek esetében is jelentős problémát jelent. Az elszivárgó víz szennyezi a talajt, hosszútávon pedig a felszíni és felszín alatt levő vizeket is.

szálló

A luxusszállodákhoz kapcsolódó környezetkárosító hatás adódhat az autók mosásából, az olajcseréből szintén talajba bemosódás lehet, és ez bizony megtörténik a strandokon, vagy az üdülőterületeken is.

Erózióval szintén számolni kell a turizmus kapcsán – különösen a hegyvidéken levő szállodáknál figyelhető meg, hogy ha a talaj vékony réteggel borított, és ezt az összefüggő réteget megbontják a nagy horderejű építkezéssel, akkor a talaj eltüntetése folytatódni fog, elég hozzá egy erősebb szél vagy nagyobb mennyiségű eső. Mindezzel jelentősen csökken a növénytakaró is, mely állatok és növények életterét befolyásolja.

Természetesen jó ideje léteznek már öko szállodák, környezetbarát szállodák is – de sajnos igen kevesen vannak az „átlagos” hotelekhez képest. Ezen a helyzeten változtatni pedig még a jövő zenéje.

Forrás: