Csökkentsd a számlád: az energia nem vész el, csak jól használd…!

Bár az idő olykor a bolondját járatja velünk, a tél az mégiscsak tél! Kevés ember akad, akinek ne fordulna meg a fejében az energiatakarékosság – hogyan „faraghatná le” a számláját?

A téllel nemcsak az a bajunk – tisztelet a kivételnek -, hogy hideg az idő és szürkeség van. A számlákon szereplő összegek láttán ráncoljuk igazán a homlokunkat. Ilyenkor bizony fűteni kell, ha tetszik, ha nem, amennyiben nem szeretnénk jéghideg kézzel járkálni, vacogni saját otthonunkban és egyik megfázást kapni a másik után.

Az energiatakarékosság mindenképpen segíthet azonban csökkenteni kiadásainkat. Lássuk, mit tehetünk, hogy biztosan ne vesszen el a kelleténél több energia!

1.Főszereplő: a kazán

Mérjük fel, hogyan működik a kazánunk. Ha nem az optimális szinten, akkor bizony elpazarolunk egy csomó energiát. Az energiatakarékosság okán érdemes kapcsolatba lépni egy szakemberrel, aki felméri a kazánt és a leghatékonyabb üzemmódot javasolja nekünk. Amennyiben túl régi darabunk van, érdemes megfontolni lecserélését egy energiatakarékosabbra. Az újabb típusok több hőt termelnek és kevesebb energiát pazarolnak el.

A megfelelőbb légáramlás érdekében a fűtőrendszeren belül rendszeresen kell cserélnünk a levegőszűrőket. Ellenőrizzük azt is, hogy a szellőzőnyílások minden helyiségben tiszták, és lehetővé teszik a meleg eljutását minden szobába.

5959

2.Tömítsük el a réseket!

Energiaszámláinkon bizony meglátszik, ha az ajtók, ablakok alatt és fölött beáramlik a hideg levegő. Az energiatakarékosság növelése érdekében a réseket gondosan tömjük be a megfelelő tömítő eszközzel. Ragasszuk fel ügyesen a plusz szigetelést jelentő csíkokat az ablak- és az ajtó keretekre, és nyomogassuk is meg őket, hogy biztosan jól tapadjanak. Érdemes hajszárítóval is megszárítgatni.

9703

3.Programozzuk a termosztátot!

A termosztát programozásával egész nap megteremthetjük a kellően energiatakarékos életteret, mellyel csökkentjük költségeinket, de amelyben mégis jól érezzük magunkat. Legcélszerűbb éjszakára, valamint arra az időre, amikor nem tartózkodunk otthon, lecsavarni a fűtést. A programozható termosztátot tökéletesen életmódunkhoz igazíthatjuk – a profi típusokat ma már okostelefonról is lehet irányítani.

4.Takarjuk be a vízmelegítőt!

A vízmelegítő vagy bojler külső takaróval való befedése azért célszerű, mert így a víz nem hűl ki olyan gyorsan a tartályban. A szakemberek a helyi barkács áruházban bizonyára segítenek kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb típust. Megfontolandó a bojler alacsonyabb hőfokozatra kapcsolása is az energiatakarékosság végett.

9778 4024

5.Használjuk hatékonyabban készülékeinket!

Bármilyen készülékről van is szó, érdemes elolvasnunk a gyártó ajánlását arra nézve, hogyan használhatjuk őket a legtakarékosabban. Mosogatógép, szárítógép esetén például akkor kapcsoljuk be őket, ha teljesen tele tudjuk rakni őket. A fagyasztót, a hűtőszekrényt szintén állítsuk be a javasolt hőmérsékletre!

Forrás: