Szárától a gyökeréig – gyümölcsök és zöldségek olyan részei, amelyekről nem is tudtad, hogy megeheted őket

A növényi alapú étrend továbbra is nagy divat, és nem véletlenül. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint számos egészségügyi előnnyel járnak, és általában jobbak a bolygó számára, mint a hústartalmú étrendek.

Van azonban egy terület, ahol a terménykedvelők is tanulhatnának a húsevők példájából: az élelmiszerpazarlás csökkentése.

A Clean Eating magazin szerint az “orrtól a farokig” mozgalom évek óta támogatja az állatok minden részének felhasználását a hulladék elkerülése érdekében – még az olyan kevésbé népszerű részekét is, mint a belsőségek és a szervek.

Piros és egészséges cékla

Ha belegondolunk, rengeteg tökéletesen jó termékrész van, amit minden ok nélkül levágunk és kidobunk. Persze, komposztálhatnánk őket, de sok közülük teljesen biztonságosan fogyasztható – mondja Linda Ly, a Garden Betty weboldal alapítója és a The No-Waste Vegetable Cookbook (A hulladékmentes zöldség szakácskönyv) szerzője: Receptek és technikák a teljes növényi főzéshez.

Lássuk aszárától a gyökeréig” étkezési stílust, hogy ezzel csökkenthessük az élelmiszer-pazarlást, pénzt takaríthatunk meg, és talán még egy új kedvenc részét is felfedezhetjük egy ismerős ételnek, amiről nem is tudtuk, hogy ehető. 

1
Cékla szára 

cekla

Foto:123rf.com


Általában a céklát a gumós, édes, piros gyökérzöldség része miatt vásároljuk. De a friss leveles céklazöldségek legalább olyan finomak. Ráadásul egészségügyi előnyökkel is szolgálnak: Az USDA szerint a cékla zöldje több fehérjét és rostot tartalmaz, mint a cékla önmagában.

A céklaleveleket ugyanúgy használhatjuk, mint bármely más leveles zöldet, vagy próbálja meg megpárolni őket. Melegítsünk olívaolajat és fokhagymát egy serpenyőben, majd adjuk hozzá a felaprított zöldeket. Főzzük, amíg megfonnyad és megpuhul. A tetejére sült céklaleveleket, balzsamecetet és morzsolt kecskesajtot tehetünk.

Foto:pixabay.com

2
Póréhagyma zöldje
Ha valaha készítettünk már póréhagymával bármit, valószínűleg láttuk a receptben: “csak a fehér és világoszöld részeket”. De mi a baj a sötétebb zöld részekkel? Abszolút semmi. A póréhagyma ezen részét eddig mindig csak kozmetikai okokból utasították el. A szár felső részei néha sérültek, és nem néznek ki olyan étvágygerjesztően. Pedig csak a külső bágyadt réteget kell lehámozni és alaposan megtisztítani. Ezután alapvetően ugyanúgy felhasználható, mint a fehér rész.

Fotó: 123rf.com

3
Sárgarépa zöldje

A szupermarketekben kapható zacskós sárgarépa általában nem rendelkezik a fodros zöld tetejével, de a termelői piacon kapható sárgarépán rajta van. Ezek a zöldek tökéletesen ehetőek, bár az ízük nem sokban hasonlít a sárgarépához. Kicsit hasonlítanak egy földes ízű petrezselyemre.  Salátákhoz keverve használhatjuk őket. 

A sárgarépaszár -szósz elkészítéséhez apróra vágjuk a zöldeket, majd olívaolaj és vörösborecet keveréket öntünk rá. Ízlés szerint adhatunk hozzá sok apróra vágott fokhagymát és pirospaprikát. Gazdag, pikáns ízű fűszert kapunk, amelyet zöldségekre vagy kenyérre csöpögtethetünk.

Foto:pixabay.com

4
Brokkoli szárak és levelek
A virágszirmok kapják az összes szeretetet, de a brokkoli szára valójában még finomabb. Csak a szár kemény külső rétegét kell lehámozni. Az alatta lévő hús ugyanúgy felhasználható, mint a brokkoli.  A levelek pedig rejtett kincset rejtenek, ha rájuk bukkansz. Olyanok, mint a kelkáposzta, csak enyhébb az ízük. Kicsit főzni kell őket, ezért levesekhez, pörköltekhez és párolt ételekhez érdemes hozzáadni. A kelkáposztához hasonlóan chipset is készíthetünk belőlük: kenjük meg, fagy fújjuk le a leveleket kis olívaolajjal, majd rendezzük el egy tepsiben, és  forró sütőben vagy légkeveréses sütőben süssük ropogósra. Ha sült brokkoli szárat szeretnénk készíteni, szeleteljük fel a szárat,  hintsük meg olívaolajjal és reszelt parmezánnal. Rendezzük el egy tepsiben, és 400 fokon süssük puhára, körülbelül 15-20 percig.

banán

Foto:123rf.com

5
Banánhéj
Ez igaz: akár meg is ehetjük a banánhéjat. És valószínűleg meg is kellene tennünk: A Journal of Functional Foods című szaklapban 2018 januárjában megjelent tanulmány szerint a banánhéjban található fenolos vegyületek antioxidáns és antimikrobiális vegyületekben gazdagok.

Bár néhány ügyes szakács már vegán barbecue-t is készített a banánhéjból, mi valószínűleg azzal fogjuk kezdeni, hogy a turmixba teszünk egy keveset belőle. Egyszerűen aprítsuk fel egy nagyon érett banán fél héját, és tegyük a turmixgépbe a többi kedvenc hozzávalóinkkal együtt.

Foto:123rf.com

6
Burgonyahéj

Ne hámozzuk meg a krumplit. A burgonyahéjban sok rost van. Természetesen vannak olyan esetek, amikor hámozni kell, például ha extra bársonyos burgonyapürét szeretnénk. Ilyenkor nem maradhat a héj. Jó hír: attól még megehetjük őket.

Ha sült burgonyahéjat szeretnénk készíteni, locsoljuk meg a héjat olívaolajjal és tetszés szerinti fűszerekkel (a füstölt paprika különösen jó). Terítsük ki egy tepsibe, és 400 fokos sütőben süssük 15 percig.

Forrás: Napidoktor.hu