Még a vércukorszintet is csökkentheti: a cukkini top 10 előnye  – 1.rész

Tápanyagdús, ízletes zöldség

Rajongunk érte vagy sem, tény, hogy a cukkini zöldségnek több mint tíz igen komoly előnye van, tápanyag-tartalmától kezdve a vércukorszint szabályozásáig. Mit kell tudni róla?

Rakott ételbe, salátába, grillezve, cukkinifánkként elkészítve egyaránt finom ez az egyszerűnek tűnő zöldség – mely botanikai szempontból valójában gyümölcsnek számít.

A cukkini a Cucurbitaceae növénycsaládba tartozik, akárcsak a dinnye vagy az uborka. Talán kevesen tudják, hogy több mint 1 méteres is lehet, de általában még éretlen állapotban leszedik be – így a mérete 20 cm alatti. Többféle változata létezhet, színe a mélysárgától a sötétzöldig terjedhet.

A cukkini Amerikából származik, de ezt a fajtát először az 1800-as évek elején fejlesztették ki Olaszországban. A népi gyógyászat megfázás, fájdalmak és különféle egészségügyi állapotok kezelésére is alkalmazza, nem minden felhasználási módját támogatja azonban a tudomány.

Foto:pixabay.com

Lássuk azt a 10 okot, amiért bizonyítottan érdemes cukkinit fogyasztani.

1.Tápanyagban gazdag: a cukkini tagadhatatlan előnye, hogy számos vitamint, ásványi anyagot és egyéb hasznos növényi vegyületet megtalálunk benne. Egy csészényi adag, azaz kb. 223 gramm főtt cukkini mindössze 17 kalória, 3 gramm szénhidrát, 1 gramm fehérje, 1 gramm rost, 1 gramm cukor és kevesebb mint 1 gramm zsír.

Tartalmaz A-vitamint, mangánt, káliumot, magnéziumot, K-vitamint, folsavat, rézt, foszfort, tiamint. Kis mennyiségben vasat, kalciumot, cinket és számos más B-vitamint is találunk benne.

A nyers cukkini hasonló előnyöket kínál, mint a főtt, de kevesebb A-vitamint és több C-vitamint rejt – a tápanyag-tartalom ugyanis a főzés során általában csökken.

Hogyan lehet a cukkinit befőzni?

2.Antioxidánsban gazdag: az antioxidánsok hasznos növényi vegyületek, melyek segítenek megvédeni a szervezetet az ártalmas szabad gyököktől.

A karotinoidok – például a lutein, a zeaxantin és a béta-karotin – különösen nagy mennyiségben találhatók meg a cukkiniben. Ezek főként a szemre, a bőrre és a szívre gyakorolnak előnyös hatást, valamint védelmet nyújtanak bizonyos ráktípusok, így a prosztatarák ellen.

Kutatások szerint a zöldség héjában található a legnagyobb mennyiségben antioxidáns. A sárga cukkini valamivel többet tartalmazhat, mint a világoszöld.

3.Hozzájárul az egészséges emésztéshez: a cukkini számos módon elősegítheti az egészséges emésztést.

Előszöris, mivel gazdag a víztartalma, lágyítja a székletet. Ez a székrekedés esélyét is csökkenti. A cukkiniban oldható és oldhatatlan rost is van. Az oldhatatlan rostok segítik az élelmiszerek könnyebb áthaladását a bélrendszeren – ezzel a székrekedés kockázata tovább mérséklődik. Ez az előny még fokozódik, ha elegendő folyadékot fogyasztunk a nap folyamán.

Készítsünk cukkini lekvárt!

Az oldható rostok táplálják a bélben élő, jótékony baktériumokat. A barátságos baktériumok rövid szénláncú zsírsavakat (SCFA) termelnek, amelyek táplálják a bélsejteket. Segíthetnek csökkenteni a gyulladást és bizonyos bélbetegségek tüneteit, így az irritábilis bél szindrómáét (IBS), a Crohn-betegségét és a fekélyes vastagbélgyulladásét is.

4.Csökkenthetik a vércukorszintet: a cukkini segíthet mérsékelni a vércukorszintet 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél.

A cukkini 3 gramm szénhidrátot tartalmaz csészénként (ez nagyjából 223 gramm), így kitűnő alternatívát kínál a szénhidrátban gazdagabb tészta helyett azok számára, akik csökkenteni szeretnék a szénhidrátbevitelüket. Különféleképpen szeletelve akár a spagettit is helyettesítheti a lasagne ételben.

Az alacsony szénhidráttartalmú étrendek jelentősen csökkenthetik a vércukor- és inzulinszintet, mindkettő stabilan tarthatja a vércukrot és mérsékelheti a gyógyszeres kezelés szükségességét a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdőknél.

Kutatások szerint a cukkini héjának kivonata segíthet levinni a vércukorszintet és az inzulinszintet, melynek oka a héjban levő antioxidáns lehet.

A cikket folytatjuk.

Forrás: Adrina - napidoktor.hu