10 Fantasztikus ötlet, hogy a konyhai maradékok se vesszenek kárba

Az élelmiszerpazarlás nemcsak számos természeti erőforrásunkat kimeríti, hanem növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását is, és hozzájárul az éghajlatváltozáshoz.

Szerencsére számos lépést tehetünk az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében, például előre megtervezhetjük étkezéseinket, csak azt vásároljuk meg, amire szükségünk van, és gyakorolhatjuk a megfelelő élelmiszertárolást.

Az ételmaradékok felhasználása a kidobás helyett egy másik egyszerű módja a hulladékcsökkentésnek, a környezetterhelés minimalizálásának és a pénzmegtakarításnak.

Íme 14 kreatív ötlet, amelyek segítségével felhasználhatja az ételmaradékokat.

1. Savanyítsuk a görögdinnye héját
A görögdinnye népszerű nyári csemege, de a héját gyakran kidobják a gyümölcs édes húsának javára.

A héját azonban megmentheti, és savanyíthatja, hogy ropogós, laktató rágcsálnivalót kapjon.

Más gyümölcsök és zöldségek savanyításához hasonlóan a héjat is ecet, víz, cukor és só keverékében pároljuk, amíg megpuhul, majd a hűtőszekrényben tároljuk, amíg készen állunk a fogyasztásra. Ha kreatívnak érzi magát, más fűszereket és ízesítőket is adhat a keverékhez, például gyömbért, fahéjat, borsot vagy szegfűszeget.

Foto:pixabay.com

2. Készítsen csontlevest 
Ahelyett, hogy drága csontleves-kiegészítőket vagy porított keverékeket vásárolna, otthon is elkészítheti a saját csontlevesét, ha megmenti a húsból megmaradt csontokat. Egyszerűen tegye a megsült csontokat egy nagy fazékba, és töltse fel vízzel, amíg a csontok teljesen el nem merülnek. Forralja fel, majd fedje le, és hagyja főni 24-48 órán át. Ezután szűrje le a húslevest egy hálós szita segítségével, töltse át üvegekbe, és tárolja a hűtőben. A csontleves nemcsak a kávé vagy a tea meleg, nyugtató alternatívája, hanem remek kiegészítője lehet a levesnek, pörköltnek, tölteléknek és mártásnak is.

Foto:pinterest

3. Készítsen croutont szikkadt kenyérből
Ha van egy szikkadt kenyere, nem kell kidobni. Ehelyett használja fel egy adag finom házi készítésű krutonnak. A kezdéshez vágja kockákra a kenyeret, és dobja fel olívaolajjal, ízlés szerint fűszerekkel, például fokhagymaporral, rozmaringgal, fekete borssal vagy hagymaporral. Ezután rendezze el a kockákat egy tepsiben, és süssük őket 10-15 percig 400°F (205°C) hőmérsékleten, vagy amíg ropogósak és aranyszínűek lesznek. A házi készítésű krutonok extra ízt és ropogást adnak a salátáknak, leveseknek és raguknak.

Szárától a gyökeréig – gyümölcsök és zöldségek olyan részei, amelyekről nem is tudtad, hogy megeheted őket

4. Növessze újra a zöldségeket vízben
Sok zöldségfajta újranöveszthető, ha szárukat vízbe tesszi, így spórolhat az élelmiszereken, miközben csökkenti a hulladék mennyiségét. A káposzta, a zeller, a zöldhagyma és a póréhagyma különösen jól működik, de számos más zöldségfélét is nevelhet. Egyszerűen vágja le a szár alját, és tegye egy sekély tálba annyi vízzel, hogy a gyökereket ellepje. Bár a jelentős növekedéshez időbe telhet, néhány napon belül észreveheti a fejlődést.

Foto:pinterest

5. Tegye félre a cékla, a sárgarépa és a retek leveleit.
A legtöbb ember kidobja a gyökérzöldségekből, például a céklából, sárgarépából és retekből kihajtott leveles zöldeket. Pedig ezek a zöldek nemcsak ehetőek és táplálóak, hanem hihetetlenül sokoldalúan felhasználhatók.  Próbálja meg a levelek párolását egy egyszerű körethez, vagy adja őket salátához, leveshez, pestóhoz vagy humuszhoz.

6. Készítsen zöldséglevest
Az egyik legjobb módja a zöldségnyesedék felhasználásának, ha saját zöldséglevest készít. Ez könnyen kivitelezhető. Csak tegye a zöldségmaradékokat egy nagy fazékba, fedje le vízzel, adjon hozzá fűszernövényeket és fűszereket, például fokhagymát vagy borsot, forralja fel, és főzze 20-30 percig. Ezután szűrje le a levest egy finom szemű szitán, töltse át egy edénybe, és fagyassza le vagy tegye hűtőbe. A házi készítésű zöldséglevest felhasználhatja tészták vagy gabonafélék főzéséhez, vagy levesekhez és pörköltekhez adhatja, hogy fokozza az ízét.

Foto:healthylittlefoodies

8. Használja a kávézaccot trágyaként
A kávézacc kiváló természetes trágya a növények számára, és szerves anyagot ad a talajhoz, serkenti a növekedést. Emellett segít vonzani a földigilisztákat, miközben javítja a vízvisszatartást és a vízelvezetést a kertben. Ha trágyaként szeretné használni a kávézaccot, szórja közvetlenül a növények köré, vagy gereblyézze be a talaj felső néhány centiméterébe. Ügyeljen arra, hogy ne vigye túlzásba, és ne adjon hozzá túl sokat, mert a kávézacc összecsomósodhat, és megakadályozhatja, hogy a víz elérje a talajt.

Fotó: 123rf.com

9. Fagyassza le a megmaradt fűszernövényeket

Ha legközelebb olyan friss fűszernövények vannak kéznél, amelyekre nincs szüksége, fagyassza le őket, hogy később felhasználhassa, ahelyett, hogy kidobná őket. Kezdje azzal, hogy alaposan megmossa a fűszernövényeket, eltávolítja a szárukat, és felaprítja őket. Ezután tegye őket egy jégkockatartóba, fedje le vízzel, és fagyassza őket néhány órán keresztül. Miután megfagyott, vegye ki a kockákat, és tárolja őket egy műanyag zacskóban a fagyasztóban. Amikor készen áll a fűszernövények felhasználására, tegye át a kockákat egy kis tálba, várja meg, amíg a víz felolvad, majd csepegtesse le, és törölje szárazra a fűszernövényeket.

Foto:pixabay.com

10. Gyümölcshéjból a gyümölcshéjdzsemet
Ahelyett, hogy kidobná az olyan gyümölcsök, mint az alma vagy a narancs héját, könnyedén megmentheti őket, hogy finom gyümölcshéjlekvárt készítsen belőlük.

Egyszerűen főzze a héjakat 25-30 percig vízben, szűrje le, és a folyadékot magas hőfokon forralja fel cukorral és citromlével, mielőtt sterilizált üvegekbe vagy konzervdobozokba tölti. A gyümölcshéjlekvár ízletes öntetet ad chiapudinghoz, joghurtos tálakhoz és más egészséges desszertekhez.

Forrás: Napidoktor.hu