Rossz a lehelete? Bizonyos típusú probiotikus baktériumok segíthetnek

Az erjesztett élelmiszerekben, például a joghurtban, a kovászos kenyérben és a miso levesben található probiotikumok semlegesíthetik a száj baktériumai által termelt gáznemű kénkeverékeket.

Ha tartósan rossz leheletről van szó, az erjesztett élelmiszerekben, például a joghurtban, a kovászos kenyérben és a miso levesben található probiotikus baktériumtípusok segíthetnek enyhíteni a kellemetlen szagot – állítja egy új tanulmány.

Korábbi tanulmányok elemzése során kiderült, hogy bizonyos étrend-kiegészítőként szedett baktériumok, köztük a Lactobacillus salivarius és a Lactobacillus reuteri segíthetnek a lehelet felfrissítésében – olvasható a BMJ Open című szaklapban kedden megjelent jelentésben.

A rossz lehelet vagy szájszag “a harmadik leggyakoribb betegség, ami miatt a betegek fogorvoshoz fordulnak, csak a (szuvasodás) és a parodontális betegségek mögött áll a rangsorban” – írják a kínai kutatók.

A tartós rossz lehelet egyik fő oka a kén és más elemek gáznemű keveréke, az úgynevezett illékony kénvegyületek, amelyeket a száj baktériumai termelnek – jegyzik meg a kutatók.

szájszag, férfi

Fotó: 123rf.com

Lehetséges lenne e vegyületek hatását semlegesíteni?

Hogy közelebbről megvizsgálják, a probiotikus baktériumok segíthetnek-e a rossz lehelet kezelésében, a kutatók átfésülték az orvosi szakirodalmat a témával kapcsolatos tanulmányok után. Végül hét klinikai vizsgálatot találtak, amelyekben összesen 278, 19 és 70 év közötti ember vett részt.

A vizsgálatokban a rossz lehelet súlyosságát a szájban észlelt vegyületek mérésével értékelték, valamint egy pontszámmal, amely azt mutatta, hogy a szájtól különböző távolságokra mennyire erős a rossz lehelet szaga. 

Amikor a kutatók összevonták a hét vizsgálat adatait, azt találták, hogy a bűzös lehelethez köthető vegyületek mennyisége jelentősen csökkent azoknál a résztvevőknél, akik probiotikumokat fogyasztottak, szemben azokkal, akik placebót kaptak. A javulás azonban nem volt tartós, körülbelül négy hétig tartott.

Bár az eredmények biztatóak voltak, a kutatók megjegyzik, hogy az eredeti vizsgálatok meglehetősen kicsik voltak.

A jövőben több magas színvonalú, randomizált klinikai vizsgálatra van szükség az eredmények ellenőrzéséhez és a probiotikumok hatékonyságának bizonyításához a szájszag kezelésében” – mondták.

Dr. Alessandro Villa, a Baptist Health South Florida Miami Cancer Institute szájgyógyászati, szájüregi onkológiai és fogászati osztályának vezetője szerint az eredményeknek van értelme. Azt nem tudni, hogy a tényleges élelmiszerek, például a joghurt vagy a savanyúság helyettesítése ugyanolyan pozitív hatással jár-e, mint a táplálékkiegészítő szedése.

Ésszerű lenne, ha egy rossz leheletű ember egy rövid kísérletet – körülbelül egy hétig – végezne, hogy kiderüljön, az ilyen erjesztett élelmiszerek fogyasztása hozhat-e változást, mondta Villa.

Az erjesztett és probiotikus élelmiszerek jótékony élő mikroorganizmusokból állnak, de fontos tudni, hogy milyen típusú és mennyi baktériumot tartalmaznak, mondta Dr. Martinna Bertolini, a Pittsburghi Egyetem parodontológiai és megelőző fogászati tanszékének adjunktusa.

Egy dolog, amit figyelembe kell venni, hogy a tejtermékek fogyasztása a probiotikumokban gazdag étrend beiktatása érdekében a szénhidrát- és cukorfogyasztás növekedéséhez is vezethet, ami a lepedék és a biofilm fokozott felhalmozódásához vezethet” – mondta Bertolini egy e-mailben.

Perri Halperin táplálkozási szakértő szerint a tartósan rossz szájszagú embereknek fel kellene keresniük egy fogorvost az esetleges mögöttes egészségügyi problémák miatt.

Ez olyan egészségügyi problémákra utalhat, amelyek nem feltétlenül fogászati problémák” – mondta Halperin, a New York-i Mount Sinai Kórház klinikai táplálkozási koordinátora.

A rossz lehelet lehetséges okai között szerepelnek:

  • Ínybetegségek
  • Szuvasodás
  • Bizonyos ételek, például a fokhagyma
  • A mandulákkal kapcsolatos problémák
  • Vesebetegség
  • Súlyos cukorbetegség
  • Szájszárazság

A szájszárazság, amikor a szervezet nem termel megfelelő mennyiségű nyálat, a rossz folyadékbevitel, valamint a gyógyszerek, például a magas vérnyomás és a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerek egy része miatt alakulhat ki, mondta Villa.

Forrás: Napidoktor.hu