Almától az erőspaprikáig-hatékony tippek székrekedésre

Ezek az általunk ismert legjobb tippek székrekedés ellen. Próbáld ki bármelyiket, és nem lesz több küzdelmed a vécén. 

1. Az aszalt szilva

Az aszalt szilva nem kap kellő figyelmet, amikor a szuperkajákról van szó, pedig megérdemelné. A friss kutatások szerint már napi négy-öt szem aszalt szilva is jót tesz az emésztésnek, ráadásul az antioxidáns-szintet is rendkívül kedvezően befolyásolja. Azért szeretjük, mert erőteljesebb mozgásra ösztönzi a belek izmait, tehát serkenti az emésztést, sőt: enyhe hashajtó hatással is bír. Rostokban gazdag, emellett szorbit, vagyis cukoralkohol van az aszalt szilvában – ennek köszönhető, hogy szépen megmozgatja a beleket. A szilvalével szintén próbálkozhatsz: nagyjából ugyanazt tudja, mint az aszalt szilva.

2. Egy egész levél aloe vera gél

A liliomfélék családjába tartozó aloe vera nem hétköznapi növény. Könnyedén felismerhetjük tüskés, vastag, húsos leveléről, amelynek a belsejében található gél remek sebgyógyító hatással bír, és az emésztésre is kitűnően hat. Ha gondjaid vannak az emésztéssel, a legjobb, ha reggel, éhgyomorra veszel magadhoz a gélből, például némi citromlé vagy zöld tea elfogyasztása előtt. Ha rendszeresen fogyasztod, néhány nap múlva már érzékelni fogod, milyen jó módszer ez a székrekedés ellen.

3. Az alma

A fenntartható forrásból származó bioalma, amit nem ért permet, szintén csodákra képes, ha rendetlenkedik a gyomrod. Bőségesen tartalmaz természetes rostokat, s ennek a rosttartalomnak az egyharmadát az ún. pektin adja, ami az anyagcserét gyorsítja. Az alma savtartalma egyúttal serkenti a bélmozgást, így kedvez az emésztési folyamatnak. Érdekes módon épp ezért nem csak a székrekedést lehet nagyszerűen orvosolni vele, hanem a hasmenést is. További jó hír, miért érdemes naponta megenni egy almát: megköti a bélben a rákkeltő (carcinogén) anyagokat, így csökkenti a vastagbél daganatok kialakulásának kockázatát is, továbbá a koleszterinszintet is normalizálja.

4. A víz

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy elegendő vizet vegyél magadhoz. Húsz kilónként másfél liter folyadék napi bevitele ajánlott a szervezet egészséges működéséhez, de hasznos, ha ennek legalább a fele víz – pláne, ha gondok vannak az emésztéseddel. A sok cukros és szénsavas üdítő egyáltalán nem tesz jót, a víz viszont szinte azonnal megmozgatja a beleket..

5. Az emésztőenzimek

Az emésztőenzimek az elfogyasztott étel lebontását segítik, továbbá segítenek az étel felszívódásában és szabályozzák az emésztési folyamatot. Általában a testépítők veszik magukhoz őket, mivel több kalóriát kell a szervezetbe vinniük, mint amennyire szükségük volna. Három emésztőenzim van, amelyek a három alapvető makronutriens, a fehérjék, zsírok és szénhidrátok lebontását végzik.

6. A probiotikumok

A probiotikumok kapszula, por, folyadék formájában is a szervezetbe vihetőek, de érdemes az orvossal is konzultálni, mielőtt belefogsz a kúrába. Általában teljesen ártalmatlanok, káros mellékhatás nélkül, de legyengült immunrendszer esetén több kárt csinálhatnak, mint hasznot. Általában akkor van probiotikum szedésére szükség, ha antibiotikum-kúrán estél át: tudnod kell, hogy az antibiotikum hatása az emésztőrendszerre akár évekig kimutathatja a foga fehérjét, ezért érdemes odafigyelni, hogy csak indokolt esetben élj vele.

7. Az erős paprika

Azt mondják, hogy az erős paprika az egyik leghatékonyabb eszköz a makacs székrekedés kezelésében. Ha nem rajongsz a csípős ízekért, eleinte apró dózisban szoktasd az ízlelőbimbókat az új íz világhoz, például a salátád szórd meg egy kis őrölt paprikával és darált borssal. A hagyományos magyar paprikák mellett a cayenne és a jalapeño is csodákra képes… ráadásul a friss tanulmányok szerint a rák kialakulásának esélyét is csökkenti a legtöbb paprikaféle.

 

Székrekedés? Mi az oka? – Nézzünk a dolgok mélyére!

Forrás: Ízes Élet