Mitől fájhat a nyakunk?

Novák Attila gyógytornász a nyakfájásról, annak okairól, a fájdalom megszűntetéséről és annak megelőzéséről beszélt a Csak csajok műsorában

A nyakfájás sokunk egész napját el tudja rontani, főleg, ha nyilalással ébredünk. Persze nem csak ébredés után, hanem egy rossz mozdulat, vagy megterhelés hatására is fájhat a nyakunk. De vajon mitől alakulhat ki a nyakfájás? Novák Attila gyógytornász ad választ a kérdésre.

Ahol a nyaki gerinc találkozik a hátgerinc szakasszal, ott lépnek fel legintenzívebben a fájdalmak, mert az itt lévő csigolyaközi porckorongok, szalagok, ízületek és izmok jobban igénybe vannak véve. A nyakfájás nem betegség, hanem tünet, mely nagyon sok embert érint, és gyakorisága az életkor előrehaladtával egyre nő.

A nyakban jelentkező fájdalmat sok minden okozhatja. Ilyen lehet a rossz testtartás, a meghűlés, a vírusfertőzés, a gerincsérv. A fizikai tünetek mellett lelki eredetű tényezők is okozhatnak nyakjájást. Ilyen lehet például a depresszió, a szorongás, a tartós idegfeszültség.

A gyógytornász leginkább az izom vagy ízületi eredetű fájdalmakkal tud foglalkozni. Ennek a fajta fájdalomnak a „sterssz és a rossz statikus tartás” lehet az oka. Gyakran a vállizmok is rossz állapotban vannak és onnan ered a nyaki fájdalom.

A szakértő elmondta, hogy bármilyen fájdalmunk is van a legjobb megoldás, ha megpróbáljuk mozgatni a fájós testrészt, mert vissza kell juttatni az ízületeket, izmokat, csontokat a megfelelő helyükre. Viszont a ropogtatást el kell felejteni, mert túlmozgásosak lesznek az ízületeink. Tehát csak több problémát okozunk magunknak.

A legjobb megoldás, ha megelőzzük a fájdalmakat. Felejtsük el a statikus, állandósult testtartásokat és igyekezzünk óránként megmozgatni minden testrészünket. Az ülő munkát végzőknél ez még fontosabb.

Forrás: