Haragkezelés, de hogyan?

Felházi Anett klinikai szakpszichológus arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogyan tudjuk legyőzni a harag érzését

A harag az emberi lélek azon indulata, mely a megsértett, megrövidített, várakozásaiban megcsalatkozott, szokásaiban megzavart, önérzetében sértett ember lelkében, ezen dolgok okozója ellen támad. A harag, a megtorlással párosulva bosszúvá válik. (wikipédia – a szerk.)

Ha ez az érzés hirtelen, nagy erővel támad fel a hirtelen harag (méreg) nevet kapja. A harag magasabb foka a düh. A haragot általában olyan jellegzetes testi jelenségek kísérik, mint a heves, céltalan mozdulatok, hangos beszéd, arcbőr elvörösödése. (wikipédia – a szerk.)

Mi lehet a harag mélyebb oka?

Felházi Anett klinikai szakpszichológus szerint az emberek általában nem tudják levezetni a haragjukat, a feszültségüket. Azok a típusú emberek, akik nagyon lobbanékonyak, érzéketlenek valószínűleg nem tanulták meg, hogy figyeljenek másokra, gyermekkorukban nem részesültek normális érzelmi nevelésben.

Ezeket a rossz tapasztalatokat, érzéseket vetítik rá másokra, és könnyen haragra gerjednek. Lényegében a bizalmatlanságról van szó, nem hisznek abban, hogy a másik ember akár jó szándékkal is közeledhet hozzájuk.

Kiabáljunk vagy sem?

A haragos emberek legtöbbje kiabál, veszekszik, esetleg durcássá válik, van aki elvonul, mások elkezdenek panaszkodni, sajnálják magukat. A szakemberek szerint azonban ezek a viselkedési formák károsak lehetnek, mert az emberi kapcsolatok rovására mehetnek.

Mi a megoldás?

Riekje Boswijk-Hummel, holland pszichoterapeuta szerint hatékony megoldás, ha a harag fellobbanásakor szólunk a másik félnek, hogy iktassunk be egy kis szünetet és gondolkodjunk el, hogy mi lehet a harag oka.

Felházi Anett klinikai szakpszichológus szerint a terápiákon is arra szoktak koncentrálni, hogy átlendüljenek a sérelmeken, elfogadják azt, hogy olyan az életünk, amilyen.

Forrás: