A modern tűz melege

A melegséget hozó kandallók nemcsak a lakásunk gyöngyszemei lehetnek, de rendkívül gazdaságosak is.

A megnövekedett fűtésszámlák miatt egyre többen döntenek az alternatív fűtési rendszerek mellett. Talán éppen ezért a kandallógyártók olyan technikai és formai újdonságokat kínálnak, amelyekben egy laikus könnyen elveszhet, legfőképpen azért, mert egyik típus csábítóbb, mint a másik.

Létezik ugyanis nyitott és zárt tűzterű, valamint e kettőt ötvöző, úgynevezett liftes változat is azoknak pedig, akik szeretnék megkímélni magukat a kellemetlen részletektől, mint például a favágás, fahordás vagy a kormozás, ott vannak az elektromos vagy gázüzemű kandallók is, melyek a kerámiából készített műfa hasábokkal és a lángokat imitáló játékkal gondoskodnak a tökéletes illúzióról. Bár valljuk be, a termosztát vezérlésű gázkészülék végtelenül praktikus, de ahogy a karácsony sem az igazi a fenyőillat és a lakást átjáró mézeskalács akkordja nélkül, úgy a kandalló sem túl eredeti az igazi tűz látványa, a fa ropogása és illata hiányában.

kandallo2

És ha már a látványnál tartunk, nem mindegy, hogy miért is építünk kandallót. A vizuális élmény vagy a funkció a fontosabb? Ha a tűz romantikáját szeretnénk élvezni, lehetőségünk van nyitott tűzterű kandallót választani. Ezt a látványosságot feltehetőleg már csak egy kisebb vízesés lenne képes felülmúlni a lakásban. A lakótérben szabadon lobogó tűz páratlan élmény. Ám a praktikum és a hő szempontjából valószínűleg nem ez lesz a kedvenc kandallótípusunk. Nagy kéményigénye miatt a termelt hő jelentős része ugyanis elillan a szabadba, ráadásul a nyitott tűztér miatt a lángokkal együtt a por és a korom is a lakás részévé válik.

kandallo3

Amennyiben a látvány fontos, de mégsem szeretnénk egy komplett tábortüzet a lakás közepére tenni, válasszuk a kétoldalas kandallót. Ebben az esetben a kandallóbetét a falba épített, a tűzteret azonban két vagy akár három oldalról is élvezhetjük a speciális üvegfelületen keresztül.

Ha a magas fűtésszámlát generáló, hagyományos fűtést szeretnénk ellensúlyozni a tűz melegével, mindenképpen döntsünk a zárt tűzterű kandalló mellett, ahol egy, a lakótértől elválasztott tűztérben ég a fa. Ez a zárt tűzálló doboz pedig többnyire öntött vasból készül, és kerámiaüveggel ellátott ablak határolja, melyen keresztül anélkül élvezhetjük a tűz látványát, hogy az esetlegesen kipattanó szikrák balesetet okoznának. Persze vannak, akiknek a zárt tűztér a tévénézéshez hasonlít. Nekik találták ki a gyártók az oldalra nyitható és a kupolába is feltolható ajtajú (ún. liftes) tűztereket. Akik tehát biztonságos és jó hatásfokú tűzteret szeretnének, ugyanakkor nem szívesen mondanának le a tűz valódi látványáról és az égő fa ropogásáról, no meg az illatokról se, döntsenek ez utóbbi mellett.

kandallo5
Ami pedig a designt illeti, bátran elengedhetjük a fantáziánkat. Az elmúlt három évben a mediterrán stílusú kandallók ugyan átvették a vezetést, a legtöbben ugyanis rusztikus, pattintott felületű, tengeri vagy mészkőből kirakott kandallót szeretnének, de a kandallógyártók szinte bármilyen formai megoldásra találnak megoldást. Így legyen akár minimál, akár klasszikus az otthonunk, a kandalló bármilyen környezetbe illeszthető.

kandallo6

Készülhet kőből, gipszből vagy márványból is. A legmodernebb lakásokban már az is elképzelhető, hogy a kandalló a mennyezetről függesztve lóg a térbe egy gömb alakú tűzhely, akár tűztál formájában. Egy dolog azonban elengedhetetlen: a lakás adottságait, szerkezetét és a helyiség arányait mindenképpen tartsuk szem előtt!

Tipp: A technikai újdonságoknak köszönhetően ma már biokandallókkal is találkozhatunk, amelyek bioalkohollal működve a fűtőanyagot szén-dioxiddá és vízzé alakítják. Így a károsanyag-kibocsátás teljesen megszűnik.

Forrás: