Szürke, fehér, sárga, zöld -A hüvelyi folyás színe és okai

A hüvelyi felőli folyás normál esetben természetes jelenség, de vannak helyzetek, amelyek orvosi ellenőrzést és kezelést igényelnek. 

Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza azokra a színbeli eltérésekre hívta fel a figyelmet, amelyek hátterét feltétlenül tisztázni kell.

Mi is tulajdonképpen a hüvelyi folyás?

A hüvelyváladék a hüvely és a méhnyak apró mirigyeiből választódik ki, és szivárgásával tulajdonképpen eltávolítja az elhalt sejteket, tisztán és egészségesen tartja a hüvelyt és a reprodukciós szerveket. A váladék mennyisége személyenként eltérő lehet, és ez a tulajdonság ugyanolyan diagnosztikus értékű, mint az állag, a szag és a szín. Egészségesen is, fogamzóképes korban, történnek változások a hüvelyi folyásban, mégpedig a menstruációs ciklushoz alkalmazkodva.
A hüvelyi folyás színe, szaga és állaga is fontos diagnosztikus jel.Az 1-5. napon természetesen vér szivárog a hüvelyből, mivel ilyenkor válik le a méhről a nyálkahártya. Ez a menstruációs vér, ami jellegzetesen sötét színűvé válik. A 6-14.napon kevesebb lesz a hüvelyváladék, de ahogyan a petesejt érik, egyre sűrűbbé, fehéresebbé vagy sárgábbá válik. A 14-25. napokon, az ovuláció előtt a váladék nyálkásabb, az ovuláció után pedig esetleg élénkebb színű, tapadósabb lesz. A 25-28. napon szinte alig tapasztalható folyás.  

Nagyon kellemetlen tud lenni, amikor nyilvános helyen viszket a hüvelyünk, s átmenetileg semmit nem tudnunk vele csinálni. A viszketés az égő érzésig fokozódhat, ezért nagyon fontos mielőbb kideríteni, mi okozza a problémát.

Miért viszket a hüvely?

Miről árulkodhat a hüvelyváladék színe?

  • Áttetsző

A fehéres, áttetsző váladék az egészség jele, még akkor is, ha a mennyiség megnő ovuláció, és szexuális együttlét előtt, valamint a terhesség során. 

  • Fehér

Fehér folyásnak lehet nevezni a krém- vagy halványsárga színű váladékot is. Ha semmilyen más tünet nem jelentkezik, ez általában normálisnak tekinthető, az erős normál flóra jele. Amennyiben azonban a bőséges váladék állaga túrószerűvé válik, az fertőzésre utaló jel, amivel orvoshoz kell fordulni. A viszketés és az irritáció megerősítheti a gombás hüvelyfertőzés gyanúját. 

  • Sárgás-zöld

Az enyhén sárgás árnyalat általában nem utal problémára, gyakran csak az étrend vagy valamilyen étrend kiegészítő okozza.  Ha azonban a váladék sötét sárga vagy zöldes színű, az bakteriális vagy szexuális úton terjedő betegség (STD) jele lehet, amelyhez kapcsolódhat még a sűrűbb állag és az erős szag is, hüvelyi diszkomfort. Ilyenkor mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni. 

  • Piros

Fertőzés, betegség, hormonális ok is állhat a hüvelyi folyás problémái mögött.Elsősorban a menstruáció során szivárgó vér szokott piros színű lenni, éppen ezért ha nem a menzesz kapcsán jelenik meg vér a hüvely váladékban, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert ez betegség (például méhnyaki fertőzés, mióma, polip, daganat) tünete is lehet. Ugyancsak ki kell vizsgálni, nem halogatható, ha valaki a menopauzában, legalább egy évvel az utolsó menstruáció után ismét vérzést tapasztal. 

  • Rózsaszín

Tipikusan a menstruáció előjelzője lehet a néhány csepp vér a váladékban, de akár a terhesség korai szakaszában is előfordulhat. Ugyancsak megeshet, hogy egyesek az ovuláció után (középidős) tapasztalják, illetve a szexuális együttlét után, ha kisebb sérülés keletkezett a vaginában vagy a méhnyak felszínén. Csak ritkán több pár cseppnél.

  • Szürke

Ha a hüvelyváladék szürkés, noha sokszor más tünet nem is jelentkezik, az igen gyakori bakteriális vaginosis (BV) áll a háttérben. Ha viszketés, irritáció, kellemetlen szag és a szeméremtest kipirosodása is jelentkezik, mindenképpen orvosi kezelést igényel. 

Mikor kell orvoshoz fordulni?

– Főszabály szerint minden olyan esetben ajánlott orvoshoz fordulni, amikor szokatlan vagy zavaró tünet jelentkezik – hangsúlyozza dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza – Akár a hüvelyi folyás színe, akár a szaga, az állaga, a mennyisége változik meg, akár indokolatlanul vér jelenik meg benne, esetleg fájdalom, diszkomfort, viszketés kíséri,  mindenképpen javasolt kivizsgálni az okokat. A cél nem csak a kellemetlenségek megszüntetése, mert sokszor a PH rendezésével és a normál flóra visszaállításával ez elérhető, de az esetleges szövődmények (kismedencei gyulladás, meddőség, vetélés, daganat) kivédése is.   

Forrás: https://napidoktor.hu/index