Koronavírus – Zsúfolt házakban és szegény környéken a kockázat is nő

A népsűrűség viszont nem függ össze a fertőzéssel

Azok a nők, akik sok emberrel élnek együtt, háromszor akkora eséllyel fertőződnek meg a koronavírus betegséggel, mint mások –  állítja egy új tanulmány szerint, mely a Covid-19 kockázatát elemezte.

A zsúfolt otthonokban és szegényebb környéken élők jobban ki vannak téve a koronavírus-fertőzés kockázatának – állapította meg egy új tanulmány. Nagyobb ugyanis a betegség rizikója, ha sokan élnek egy házban vagy háztartásban, de akkor is, ha a szomszédságban nagyobb fokú a szegénység.

Az új tanulmány, melyet a JAMA folyóirat közölt, összefüggésbe hozta a szomszédság társadalmi-gazdasági helyzetét és a háztartások zsúfoltságát a koronavírus-fertőzés fokozott kockázatával. Az amerikai Columbia Egyetem kutatói 396 nő egészségét elemezték, akik a koronavírus-járvány idején szültek New Yorkban – annak érdekében, hogy meghatározzák a vírusfertőzés és a környék jellemzők közötti összefüggéseket. A hölgyeket tesztelték a vírus szempontjából.

Fotó: 123rf.com

Kiderült, hogy azok a nők, akik sok emberrel éltek egy háztartásban, háromszor nagyobb valószínűséggel lettek betegek a koronavírustól, mint akik nem ilyen körülmények között laktak. A szegény környék szintén szerepet játszott a Covid-19 fertőzés kockázatában. A tanulmány szerint a hölgyeknek kétszer nagyobb esélyük volt elkapni a fertőzést, ha olyan helyen éltek, ahol magasabb a szegénységi ráta. A kutatók ugyanakkor megjegyezték: a felfedezések kisméretű mintán alapultak, vagyis a kapcsolat statisztikailag nem olyan jelentős.

A koronavírus nem függ össze a népsűrűséggel

A szakemberek kiemelték azt is, hogy meglepő módon nem találtak kapcsolatot a fertőzés aránya és a népsűrűség között. Noha New York egy rendkívül népes város, a koronavírus-fertőzés kockázata inkább az emberek otthoni környezetének sűrűségével hozható összefüggésbe, s nem a városban vagy a környéken tapasztalható sűrűséggel. Sőt, egy nemrégiben közzétett tanulmány, melyet a Journal of the American Planning Association közölt, alacsony Covid-19 halálozási arányokat tárt fel sűrűn lakott területeken.

A Columbia Egyetem kutatói úgy vélik, felfedezéseik segíthetnek a közegészségügyi tisztviselőknek a megfelelőbb megelőző intézkedések kidolgozásában.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php