Hogyan használhatók felelősen az állatgyógyszerek?

Az állatgyógyszerek felelős használatának sok olyan aspektusa van, amit nem csupán az állatorvosoknak, de a gazdiknak is fontos tudni.

Ha egy kisállat megbetegszik vagy valamilyen tünetet mutat, sok gazdi figyelmen kívül hagyja a megfelelő gyógykezelést és ellátást, és az interneten található, sokszor téves információkra hagyatkozik, illetve rossz berögződéseket követ. Összegyűjtöttünk néhány tudnivalót és tanácsot a kisállattulajdonosoknak, hogyan válhatnak igazán felelős gazdikká állatgyógyszerek tekintetében.

Minden gazdi a legjobbat akarja kis kedvencének, de néha többet ártanak, mint segítenek. Ha egy kisállaton betegség tünetei jelentkeznek, sokan először felütnek egy weboldalt és félrevezető információk alapján döntenek, más gazdik tanácsaira és kommentjeire hagyatkozva. A megfelelő gyógykészítmény és dózis alkalmazása függ az állat fajtájától, méretétől, korától, kórtörténetétől, ezért az első legfontosabb lépés egy állatorvos felkeresése, hogy a kisállat biztonságos kezelést kapjon.

Egy másik gyakori probléma, hogy a gazdik embereknek készült gyógyszert adnak kedvenceiknek. Bár a gyógyszerek hatóanyaga sok esetben hasonló vagy ugyanaz, az állatnak és embernek adható dózis eltérő. Ez szintén vonatkozik a kutya, macska, és egyéb állatok gyógykészítményeire, ezek sem felcserélhetők.

Antibiotikumok alkalmazása

Az antibiotikumok fertőzések kezelésére alkalmazott gyógyszerek. Mikrobákat, például gombás fertőzéseket és baktériumokat pusztítanak el, vírusokat azonban nem. Mivel nem minden fertőzést okoz baktérium és nem minden bakteriális fertőzés igényel antibiotikum-kúrát, a gazdiknak csak az állatorvos útmutatásai alapján szabad alkalmazni ezeket a gyógyszereket. A kisállat tulajdonosok a leginkább azzal tudnak segíteni, hogy mintát gyűjtenek, az állatorvosnak ugyanis ez nagyban segíthet a baktérium beazonosításában, illetve a fertőzés kimutatásában.

Szintén kulcsfontosságú kérdés az antibiotikum dózisa, melyet szintén az állatorvosnak kell meghatároznia. A készítmények túladagolása súlyos komplikációkhoz vezethet, valamint a baktériumok ellenállása a hatóanyagokkal szemben szintén egyre növekvő problémát jelent. További aranyszabályok: soha ne osszunk meg antibiotikumot más állatokkal, illetve gazdikkal és ne használjunk megmaradt gyógyszereket.

Fotó: 123rf.com

A lejárati dátum nem játék

Egyrészt az antibiotikum-kúrák adott számú pirulát tartalmaznak adott időre, ezért fontos, hogy a kisállat a teljes kúrán keresztülmenjen, még akkor is, ha félúton jobban lesz. Tehát nem szabad, hogy megmaradjon a gyógyszerből.

Másrészt vannak egyéb gyógyszerek, melyeket alkalomszerűen is kaphatnak a kisállatok, lejárt szavatosságú gyógyszer alkalmazása azonban nem megfelelő eredményt fog okozni.

Például az inzulin a lejárati idő után rohamosan veszít a hatásából, ami a cukorbetegség nem megfelelő kezeléséhez vezet. Szívbeteg kisállatok esetén a lejárt szavatosságú nitroglicerin alkalmazása, mely már nem fejti ki teljes hatását, szintén nagy veszélyt jelent. Egy másik példa a vízben oldódó gyógyszereké. A tablettákat sokszor ízesített folyadék formájában adják a kisállatoknak, mert azt szívesebben megeszik, ebben a formában ezek azonban sokkal hamarabb elveszítik szavatosságukat.

Konklúzió – Mindig konzultáljunk az állatorvossal!

Amikor háziállatunknak gyógyszert adunk, tekintsünk úgy rá, mint egy gyerekre. A kisállatok szervezete és szervei igen érzékenyek, a gyógyszerek okozta reakciók tekintetében nincs nagy különbség állat és ember között. Továbbá a kisállat kezelése teljes mértékben a gazdi felelőssége.

Szakértelem hiányában nem a gazdi feladata betegség esetén a diagnózis felállítása, a nem megfelelő gyógyszerek alkalmazása pedig további komplikációkhoz vezethet. Ezért kisállatok esetén a felelős gyógyszerhasználat egyik legfontosabb része, hogy mindig konzultáljunk állatorvosunkkal

További hasznos információ: www.kisallatorvos.hu

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.