Váladékozó pénisz? Nem csak nemi betegség okozhatja

A pénisz váladékozásának nem csak szexuális úton terjedő betegség lehet az oka, bár ennek megállapítása miatt mindenképpen ajánlott szakorvoshoz fordulni.

Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint ugyanis akár nemi betegségről van szó, akár másról, fontos lehet a kezelés.

Ilyen okok okozhatják a pénisz váladékozását

A szexuális úton terjedő betegségeknek lehet tünete a pénisz váladékozása, és amennyiben erről van szó, az mindenképpen kezelést igényel, de ezen kívül több más okból is megjelenhet ez a panasz. A legártalmatlanabb ok az ejakulációt megelőző előváladék megjelenése, amelyről annyit fontos tudni, hogy a férfiaknak egy részénél ez az előváladék spermát is tartalmaz, tehát már megjelenése előtt érdemes óvszerrel védekezni a nem kívánt terhesség ellen. Nem tévesztendő össze az előváladékkal és a betegség okozta váladékozással a smegma, amely a makk körül lévő mirigyek váladéka, és amely a vizelet és ondócseppekkel, illetve a lerakódó szennyeződésekkel keveredve gyűlhet össze a fityma alatt. A smegma ugyanakkor gyulladást tarthat fenn, rendszeres és megfelelő tisztálkodással azonban kialakulása és felhalmozódása elkerülhető.

Fotó: 123rf.com

Ezen túl azonban betegségek okozhatnak váladékozást, többek közt az alábbiak:

Húgyúti fertőzés

Amikor ártalmas baktériumok jutnak be a húgyúti rendszerbe, megjelenhet a húgyúti fertőzés, amelynek jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, az égő, csípő érzést okozó vizelés, a zavaros, esetleg rossz szagú, elszíneződött vizelet, és súlyosabb esetben fáradtság, láz, hányás, derék- vagy hasi fájdalom. Egyes esetekben vér is megjelenhet a vizeletben és fehéres vagy opálos váladék is ürülhet a péniszből. A kivizsgálás és a (legtöbbször antibiotikumos) kezelés a súlyosabb következmények megelőzése miatt is fontos. 

 Balanitis és posthitis

A hímvessző makkjának gyulladása a balanitis, amely egy viszonylag gyakori megbetegedés. Bármilyen irritáció kiválthat gyulladást, beleértve akár az erősebb tisztálkodó szereket is, bár a leggyakoribb kiváltó ok a gombás fertőzés, éppen ezért a cukorbetegek különösen veszélyeztettek a balanitis szempontjából. A gyulladás következtében viszketés, duzzanat jelentkezhet a pénisz tetején, amelyet váladékozás is kísérhet. Amennyiben az egész fitymát érinti a gyulladás, posthitisről beszélhetünk, és amikor mindkét területen kialakulnak a tünetek, balanoposthitis lehet a diagnózis. Az urológus attól függően dönt a kezelésről, pontosan mi okozta a betegséget.

Prosztatagyulladás

A prosztata gyulladására utalhat, ha a fájdalom jelentkezik a prosztata környékén, vizelési nehézséggel, fájdalommal és esetleg a pénisz váladékozásával szembesül a páciens. A prosztatagyulladás (prostatitis) lehet akut és krónikus is, és míg az előbbit többnyire antibiotikummal kezelik, addig az utóbbi kezelése összetettebb és hosszadalmasabb lehet. Ha a krónikus gyulladásnál is fény derül a bakteriális eredetre, szájon szedhető antibiotikumos kezelésre van szükség, ami akár hónapokig is tarthat. Amennyiben ez nem elég, további kezelések is felmerülhetnek, az intravénásan adagolt antibiotikumoktól az izomlazítókig, a gyulladáscsökkentőkig. Mindemellett pedig nagyon hasznos a stresszkezelés minden változata, legyen szó relaxációról vagy csoportos stresszkezelő terápiáról.

Mikor fontos urológushoz fordulni?

„Bár a pénisz váladékozása nem feltétlenül betegség jele, mindenképpen ajánlatos a férfiaknak orvoshoz fordulni, ha a váladékozás nem az ejakulációt megelőző előváladékozás, ha fájdalom jelentkezik vizelés vagy szexuális tevékenység közben, ha a pénisz megduzzad, kellemetlen szagot tapasztalunk vagy a gyulladás bármilyen jele mutatkozik, a pirosságtól a lázig – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Azt is fontos tudni, hogy a fertőzések, gyulladások nagy része eredményesen kezelhető, tehát nem érdemes – akár szemérmesség miatt – halogatni a kezelést, a pontos diagnózis után gyors lehet a gyógyulás is.

9 dolog, amit aligha tudunk a pénisz működéséről

Forrás: https://napidoktor.hu/index