Horrorsztorik a pszichiátriáról, amiket nem szívesen élnél át

Véget ért az a nem mindennapi kiállítás, amely a pszichiátriákon történő visszaéléseket, emberi jogsértéseket mutatja be kendőzetlenül – és nem is hiába, mert számos látogató jelezte: vele vagy családtagjával is történtek szomorú tragédiák a pszichiátrián, amilyeneket a kiállításon látott. Túlgyógyszerezés, kényszerítés, testi vagy lelki károsodás: úgy tűnik, ezek rendszeres velejárói napjaink pszichiátriai kezeléseinek itt, Magyarországon is.

Zárt osztályra raktak, félelmetes volt az első három nap, elájultam a gyógyszerektől, a 22 éves fiam vitt be az ölében egy látogatás alkalmával” – írta az egyik látogató, miután a kiállításon látottak felidézték benne saját szörnyű tapasztalatait.

Egy hölgy arról számolt be, hogy családtagját egy vidéki pszichiátrián elektrosokkolták, mert „nem viselkedett rendesen”, és mélyen megrendítette, amikor szerettét egy matracon kikötve, habzó szájjal látta.

Egy anya elmesélte: fiát a pszichiátriára szállították, ahol megoldás gyanánt olyan durván legyógyszerezték, hogy a fiú mentálisan egészen leépült tőle. A családnak kemény erőfeszítésébe került, hogy kimentsék a fiút a pszichiátriai osztályról.

pszichiatria2

Maga a kiállítás, amelynek kapcsán ezek az esetek napvilágra kerültek, éppen erről szól: mik a legjellemzőbb visszaélések a pszichiátria rendszerében. De a tárlat ennél messzebbre is megy: bemutatja, mi a kapcsolat az egyre fenyegetőbb terrorizmus és a pszichiátria között, hogyan fejlesztették ki a ma már embertelennek tartott elektrosokkot és viselkedésmódosító agyműtéteket, hogyan minősítenek egyre többféle emberi problémát „mentális betegségnek”, és még sok más érdekes, vagy éppen hátborzongató témát.

A „Pszichiátria – Segítség vagy megtévesztés?” című kiállítás, amelyet több ezer ember tekintett meg Budapesten, ezen a héten már Koppenhágába utazik, onnan pedig tovább Európa más nagyvárosaiba. Magyarországra előreláthatóan a jövő évben érkezik ismét.

Forrás: https://napidoktor.hu/index