Hölgyeim! Fogjunk össze a férfiakért!

A Magyar Rákellenes Liga 2014. december 1-vel hirdette meg a CsaládFő Mentő Program-ot, ami tulajdonképpen Női összefogás a Férfi egészségért! A program egyik első lépéseként Buda és Pest egy-egy bevásárló csomópontjában a Prosztata Információs Pontok működtetésével 1 nap alatt több mint 4500 tesztet töltöttek ki 39 és 84 év közötti férfiak, a teszt eredményeképpen sajnos 92% -ban orvosi konzultációra van sürgősen szükség!

Tudta-e Ön, hogy a prosztatarák elsősorban ugyan az idősebb férfiak betegsége, de 40 éves életkor után bárkinél, bármikor kialakulhat és kialakulásának veszélye az életkor előrehaladtával egyre inkább növekszik?

Kedves hölgyek, lányok, asszonyok! Fogják kézen a férfiakat és kérjenek nekik időpontot az urológiai szakrendelésen, de kísérjék is el őket! S ha már a szakrendelőben vannak, kérjenek egy időpontot önmaguknak is az évi kötelező szűrővizsgálatra is! A rák esélyegyenlőségre törekszik, így nem válogat sem nem, sem életkor között, bárkit – bármikor megtámadhat! Amit tehetünk ellene: törekedjünk az egészségtudatos életre és rendszeresen, de legalább évente egyszer menjünk el onkológiai szűrővizsgálatokra is.

A Magyar Rákellenes Liga 2014-ben létrehozta a www.meggyogyultunk.hu oldalt, amelyen a rákkal sikeresen megküzdők történeteit olvashassák mindazok, akiknek most kell a segítség a rákkal való küzdelemben. A prosztatarák nemcsak a prosztatarákos betegek ügye, ennél jóval szélesebb kört, a családokat, a barátokat, a munkahelyeket is érinti.

A rák és így a prosztatarák is egy társadalmi, népegészségügyi probléma. A Magyar Rákellenes Liga küzd az európai szintű betegellátásért, azért, hogy a már igazoltan bevált terápiás megoldásokhoz a prosztatarák utolsó stádiumával küzdő magyar betegek is hozzáférhessenek.

A prosztatarák elsősorban az idősebb férfiak betegsége, de 40 éves életkor után bárkinél, bármikor kialakulhat és kialakulásának veszélye az életkor előrehaladtával egyre inkább növekszik. 50 éves korban a férfiak 50 százalékánál, 80 éves korban már a 90 százalékánál fennáll valamely prosztataprobléma (például a jóindulatú megnagyobbodás).

shutterstock_47382295

Magyarországon a prosztatarák a férfiak körében a harmadik leggyakoribb daganatos halálok.

A kezdeti állapot többnyire tünetmentes, de a panaszok megjelenése esetén a tünetek ugyanazok mind a jóindulatú, mind a rosszindulatú megbetegedések esetében. A már igen előrehaladott, áttétekkel járó esetekben deréktáji fájdalom, a csípőben vagy a comb felső részében jelentkező merevség és fájdalom mutatkozik.

A prosztatarák gyanúja esetén a pontos és végleges diagnózishoz (kiterjedés, méret, szövettani típus) további vizsgálatokra van szükség, amely a diagnózis felállításán túl azt a célt is szolgája, hogy a beteg az állapotának megfelelő, legeredményesebb kezelést kaphassa.

A kezelések tárháza megfigyelés- és várakozás módszerétől és műtéten keresztül a hormonkezelésig, a kemoterápiás és sugárkezelésig többféle, esetenként egymással párhuzamosan végzett beavatkozás is lehet. A betegség korai stádiumaiban hormonkészítmények segítenek, de előrehaladottabb stádiumokban, amikor a rák metasztatizál (áttetet ad más szervekbe) és a hormonkészítményekre már nem reagál, kemoterápiás gyógyszerek adása válik szükségessé a túlélés növelésére és az áttétel adta fájdalom csökkentésére. Ez urológus, onkológus és onkoradiológus szakorvos együttes csapatmunkáját jelenti.

A gyógyulás esélye nagyban függ a felismerés idejétől.

A cél közös: jó irányba fordítani a statisztikákat, azaz a prosztatarákot is a gyógyítható betegségek közé sorolni a betegek többsége számára.

Forrás: