A férfiasság fokmérője

Minél erősebben éli meg egy férfi a nemi szerepét, annál agresszívabb, ha veszélybe kerül ez a státusz. Egy új tanulmányban a férfiasság tárgykörét járták körül kutatók.

A Dél-Florida Egyetem két pszichológusának, Jennifer K. Bossonnak és Joseph A. Vadellonak nemrég jelent meg egy tanulmánya a Current Directions in Psychological Science című folyóiratban, amelyben a férfiasság kérdéskörét járják körül.

„A nemi szerepnek sok társadalmi vonatkozása van. Minél erőteljesebben éli meg egy férfi a saját nemi szerepét, annál agresszívabban reagál arra, ha veszélyeztetve érzi azt akár azáltal, hogy elveszíti az állását, akár azáltal, hogy valamilyen – szerinte – nőies tevékenységre veszik rá” – számolt be róla Bosson, aki munkatársaival együtt kísérleteik során számos olyan helyzetbe kényszerítették a férfiakat, ahol nőies módon kellett viselkedniük.

ferfi12

Az egyik feladat során például az alanyok egy részének copfot kellett fonnia, míg a többieknek egy kötelet kellett megfonnia, ami inkább férfias, de legalábbis nem annyira nem-specifikus tevékenység. Ezután valamennyiüket választás elé állították, miszerint inkább egy bokszzsákot akarnak püfölni, vagy szívesebben raknának ki egy puzzle-t. Akiknek korábban hajat kellett fonniuk, mind a bokszolást választották. Később egyéb módokon is elvégezték a kísérletet, de valamennyi alkalommal hasonló eredmény született, amiből a tanulmány szerzői azt a következtetést vonták le, hogy az agresszió egy lehetséges mód a férfiasság érzésének helyreállítására.

Egy másik kísérlet során az alanyoknak egy kitalált rendőrségi jelentést mutattak meg, melyben vagy egy női, vagy egy férfi elkövető megütött egy magával azonos neműt, miután az őt gúnyolta. Ha az elkövető nő volt, mindkét nem az éretlenség jelének tekintette az agresszív viselkedést.

szerelem45

A nők a férfi elkövető esetében is hasonlóan vélekedtek, ám a férfiak ebben az esetben rögtön azt feltételezték, hogy a férfi elkövetők csupán a provokálás következtében váltak agresszívvé, és a megaláztatás érzése kényszerített őket verekedésre.

A vizsgálatokból az derült ki, hogy míg a férfiasság fokmérőjének a legtöbb ember szemében az elért eredmény számít, addig a nőiességet inkább biológiai szempontból közelítik meg. Ezáltal a férfiasságtól megfoszthat valakit a környezete, vagy a körülménye is, a nőiességet viszont csupán biológia úton lehet elveszíteni, leginkább a menopauza során. Bosson arról is beszámolt, hogy a férfiasság meglétét nem a nők kérik számon ilyen szigorúan, sokkal inkább a többi férfi.

Forrás: