Mégis a forrón főzött kávé az egészségesebb?

A hidegen készült fekete leves messze elmarad a hagyományostól. Ha lefőtt a kávé, a több antioxidáns a szervezetünknek csak jó.

A forró kávé már önmagában is egy igazi csoda, de kiderült: a hidegen „főtt” kávékülönlegességekhez képest még előnyösebb is a szervezetünk számára. A cold brew nevű eljárás lényege, hogy 10-12 órán keresztül ázik az őrlemény, amit hideg vízzel kivonatolnak. Így nem csak, hogy más ízek érvényesülnek, de az italt alkotó anyagok összetétele is különbözik.

Egy friss tanulmány kimutatta, hogy a hagyományos főzés az antioxidánsok szempontjából előnyösebbnek bizonyult. A Thomas Jefferson Egyetem öt ország kávéterméséből szemezgetett: brazil, etióp, kolumbiai, mexikói és mianmari (az egykori Burma) alapanyagokat vetettek alá mindkét eljárásnak.

Ugyanúgy darálták a babszemeket, majd egy részüket forró, a másikat pedig hideg módon kezelték. Az utóbbi metódusról eddig még nagyon kevés vizsgálat készült:

Fotó:123rf.com

Alig találni közzé tett adatokat a hideg főzésről, melyekkel összevethetnénk a mi eredményeinket.

– áll a dokumentumban.

Gyakran állítják, hogy a hidegen készült kávé kevésbé savas, így az emésztőrendszert jobban kíméli a forró verziónál. De pont ezek a savak adják az antioxidánsok magasabb szintjét is.

És akinek számít, hogy mennyi, oxidációt késleltető vegyület kerül a testébe, az jobban teszi, ha továbbra is leforrázza a kávét. A koffein szintjére viszont nem tér ki a kutatás, jegyzi meg a Food & Wine.

Forrás: nuus.hu