Miért beszélnek csúnyán a gyerekek?

Vajon a televízió miatt beszélnek gyermekeink egyre csúnyábban? Lehetséges, állítják azok a szakértők, akik legutóbbi kutatásuk során a profán televíziós műsorok és videojátékok, valamint a gyerekkori csúnya beszéd közötti kapcsolatot vizsgálták meg közelebbről.

Ennek ellenére a tudósoknak nem sikerült bizonyítaniuk, hogy a felnőttek csúnya beszéde rossz példát mutatna a gyerekeknek, valamint azt sem, hogy a szitkozódás káros hatással lenne az egészségi állapotra. Bár a hosszú távú hatások nem ismertek, a szakértők szerint nagy gondunk nem származhat abból, ha agresszió nélkül káromkodunk.

,,Mostani társadalmunk rendkívül elnéző a káromkodással szemben. Valahogy hozzászoktunk” – nyilatkozta Sarah M. Coyne, a Brigham Young Egyetem docense. ,,Gyermekek esetében nagyon fontos, honnan hallják a csúnya szavakat. Mivel a televízió tele van profanitással, a szülők jobban tennék, ha odafigyelnének arra, gyerekeik milyen műsorokat néznek.”

Megfigyelhető, hogy évről-évre nő a profán kifejezések használata az élőbeszédben és a televízióban egyaránt. Sokan arra használják a káromkodásokat, hogy másokat megbántsanak, ez pedig már problémákat is okozhat!

hangos

Coyne elmondása szerint a kutatás alapötletét egy korábbi vizsgálat inspirálta, amelynek eredményei szerint a televízióban és mozifilmekben látható agresszió, agresszív viselkedést szül. Való igaz, hogy az ehhez hasonló kijelentéseket nehéz bizonyítani, hiszen az is elképzelhető, hogy az alapból agresszív beállítottságú gyerekek jobban vonzódnak az erőszakos műsorokhoz.

A mostani kutatás során Coyne és kollegái éppen ezért teljesen véletlenszerűen választottak ki 223 kamaszt (87 fiút és 135 lányt, átlagéletkoruk 12,5 év), akiket kedvenc műsoraikról és videojátékaikról kérdeztek.

Az eredmények szerint azok a gyerekek, akik a legtöbbet néztek tévét és játszottak videojátékokkal, hajlamosabbak voltak a káromkodásra és a profán kifejezések használatára, mint a többiek, a kutatás jellege miatt azonban nem derült ki, hogy ez közvetlenül a médiában hallható csúnya beszédnek, vagy valami másnak köszönhető. Nem derült ki tovább az sem, hogy a fiúk vagy a lányok káromkodtak többet.

,,Ezzel együtt ez a mostani kutatás is bizonyítja, mekkora hatalma van a televíziónak” – mondta el Douglas A. Gentile, az Iowa Állami Egyetem pszichológus docense. ,,Mindenből, amit látunk, tanulunk valamit. Lehet, hogy ez a tanulás nem tudatos, de egyes kifejezések mindenképp meg fognak ragadni az agyunkban, ezek a kifejezések pedig időnként káromkodások.” A kutatás részletes leírása a Pediatrics című szaklapban olvasható.

Forrás: