A torokfájás 8 leggyakoribb oka

A torokfájás gyakori panasz tavasszal. A változékony időjárás miatt könnyen kaphatunk el légúti betegségeket, de akár allergia vagy reflux betegség tünete is lehet. 

Dr. Holpert Valériafül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okait és azt is elmondta, mit használjunk torokfájás ellen. Mikor elég az otthoni kezelés, és mikor kell orvoshoz fordulni?

Torokfájásnak nevezzük, ha a torokban fájdalmas, száraz vagy kaparó érzés jelentkezik. A fájdalom helyéből következtetni lehet a baj forrására is.

Torokgyulladás: közvetlenül a szájpadlás, illetve a mandulák mögötti terület fájdalmas.

Mandulagyulladás: a torokban hátul két oldalt lévő mandulák jól láthatóan duzzadtak, vörösek.

Gégegyulladás: a gége területének duzzanata és fájdalma jelzi. Különös ismertetőjele a betegséget kísérő rekedtség vagy akár a hang átmeneti elvesztése.

A torokfájás leggyakoribb okai

Vírusok

A felnőtt korban jelentkező torokfájást 90%-ban vírusok okozzák. Az esetek többségében megfázás, nátha, influenza és egyéb, pl. mononukleózis vírusfertőzések.

Baktériumok

A torok- és a mandulák gyulladását okozó, Streptococcus baktérium fertőzések előfordulása különösen magas – 40% körüli – az 5 és 15 év közötti gyermekek körében.

Allergia

Az orrdugulás, orrfolyás, szem- és orrviszketés mellett a torok irritáció, kaparó és viszkető érzés légúti allergia tünete is lehet, de a következményeként fellépő hátsó garatfali csorgás is okozhatja.

Száraz levegő

Ha a lakásban vagy a munkahelyen – például légkondicionáló miatt – túl száraz a belső levegő, a nyálkahártya is kiszáradhat, amit száraz, kaparó érzés jelez a torokban. Ez csak fokozódik, ha napközben nem fogyasztunk elég folyadékot.

Irritáló anyagok a levegőben

A vegyszerek, erős illatanyagok, a légszennyezettség és a dohányfüst tartós belélegzése nem tesz jót a légutaknak. A torok irritáció fokozottan veszélyezteti azokat, akik munkájukból adódóan rendszeresen, hosszabb ideig tartózkodnak ilyen környezetben.

Sérülés

Akár egy autóbaleset után is jelentkezhet torokfájás, ha hirtelen megrándul a nyak. Ha a torkunkon akad egy falat, utána ez a terület érzékenyebb, fájdalmas lehet. Bizonyos foglalkozási körökben, ahol sokat beszélnek – például ügyfélszolgálat, tanár, sport edző – is gyakori a torokfájás, különösen ha valaki nem megfelelően használja, túlerőlteti a hangját. Ha ezek a panaszok tartósan jelentkeznek, foniáter tud segíteni a helyes hangképzésben.

Reflux

A gyenge záróizom miatt a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami torokfájást is okozhat. Ilyenkor gasztroenterológiai kezelésre is szükség van a panasz megszüntetéséhez.

Daganat

A torok vagy a gége területén kialakuló rosszindulatú elváltozás is okozhat tartós rekedtséget, torokfájást.

torokfajas

Házipraktikák torokfájás ellen

Ha a torokfájás vírusfertőzés következménye, antibiotikumot nem kell szednünk, pihenéssel és tüneti kezeléssel kell kivárni, míg néhány napon belül enyhül a fájdalom. Ezt az alábbi praktikákkal segíthetjük:

  •  Torokfájás ellen hatásos a bőséges folyadék, tea fogyasztás.sós vizes gargarizálás (egy pohár vízben egy csapott kávéskanálnyi sót feloldva)
  • a folyadékpótlás – mézes tea, leves, citromos buborék mentes ásványvíz – nagyon fontos, csak ne legyen túl forró, ami az érzékeny torkot irritálja
  • meglepő, de valóban képes lehűteni a fájó torkot – enyhítsük a panaszokat egy kevés finom jégkrémmel, amit lassan nyalogatunk – használjunk torokpasztillákat, szopogató tablettákat, fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszert
  • ha száraz a levegő, akkor párásító berendezéssel növeljük a páratartalmat, így csökkentve az irritált, száraz torok kellemetlen érzését
  • maradjunk csendben, pihentessük a hangszálainkat, amíg a torokfájás nem múlik.

Mikor szükséges orvosi segítség?

Ha a torokfájás néhány nap alatt nem enyhül, vagy még inkább erősödik, akkor bakteriális fertőzés is állhat a háttérben, forduljunk orvoshoz. Ha mellé az alábbi tünetek is társulnak, akkor mindenképp:

  • erősödő torokfájás
  • nehéz, fájdalommal járó nyelés
  • nehézlégzés, mellkasi fájdalom
  • fájó ízületek
  • fájdalmas, merev nyak
  • magas láz
  • fülfájás

Forrás: Fül-Orr-Gége központ