Mit eszik egy hegymászó 5000 méteren? – Klein Dávid beszámolója

Milyen táplálkozási szokásokat kell követnie egy hegymászónak egy csúcstámadás előtt? Milyen ételeket fogyaszthatnak az expedíció alatt és után? Klein Dávid hegymászó megosztotta tapasztalatait a napidoktor.hu-val.

Az egészséges táplálkozás szabályait, a kiegyensúlyozott étkezés alapelveit a „földön járva” is nehéz betartani. Egy hegymászónak, aki olyam magaslatokba készül, ahol erőfeszítés nélkül levegőt vinni sem lehet, oda kell figyelnie arra, hogy mit eszik.

Ahány hegymászó, annyi szokás

Klein Dávid hegymászó szerint azonban semmilyen általános eljárás, bevett szokás nincs. „Természetesen az étkezésnek az edzésprogramhoz kell igazodnia.” – kezdi Klein Dávid – A táplálkozási szokások megváltoztatásával fel tudunk készülni, mind fizikailag, mind lelkileg arra, ami a hegyen vár ránk.”

Dávid a CrossFit nemű edzésprogramot követte legutóbbi expedíciója – Magyar-Amerikai Téli Nanga Parbat Expedíció 2012. – előtt. A CrossFit több sportág mozgáselemeit – atlétika, súlyemelés, evezés, torna – gyúrja egybe. Napközben megpróbáltam kerülni az étkezéseket. Este volt egy kiadósabb vacsorám, amikor csirkét, halat ettem egy nagy adag salátával, esetleg barna rizzsel.” – fejtette ki Dávid. A szigorú edzésprogram és a diéta betartása nagyon fontos, mert a hegyen lévő alap-, és magaslati táborokban, a körülmények miatt, nem tudnak törődni a kiegyensúlyozott étkezéssel.

zoli_ian_eves640

Mit esznek Dávidék a hegyen?

Az alaptáborba általában elkíséri a hegymászókat egy helyi segítő, szakács csapat. Ők felelnek a konyha fenntartásáért, az alaptábori étkezésekért. Bár egy kunyhóban konyhához hasonló helyet alakítanak ki, közel sem lehet mindent megfőzni.

Dávid a Nanga Parbat alaptáboráról így mesélt: „Sokszor eszünk rizst, lencsét, marhahúst – az utóbbiból szakácsunk több hordónyit halmozott fel fagyott állapotban. Nagyon hiányzik azonban a friss zöldség, gyümölcs. Ezt a néha elfogyasztott gyümölcskonzerv sem tudja ellensúlyozni.”

A magaslati táborokban még ennél is rosszabb a helyzet. A felcipelt sátrak, mászó felszerelések mellett alig fér el egyéb. A felvitt gázfőzőn zacskós leveseket, teákat tudnak elkészíteni. A 4-5000 méter magason eltöltött napokban tehát a minimális mennyiségű táplálékhoz tud hozzájutni egy hegymászó. Emellett a hegyen szinte mindenki fogyaszt valamilyen vitamin készítményt.

Egy expedíció után

Dávid úgy fogalmazott, hogy „egy expedíció után fel akarod falni a világot”, utalva arra, hogy az erősen hiányos táplálkozást minden módon megpróbálják bepótolni. Ennek persze legtöbbször az a következménye, hogy az első civilizált helyen, össze-vissza esznek mindent. „Rendszerint nekiesünk egy piacnak. Mindenfélét – főleg zöldségeket, gyümölcsöt – összeeszünk, és szinte mindig el is rontjuk a gyomrunkat.” Klein Dávid azonban ezt elfogadja, és az életformája velejárójának tartja. Ők így is ki tudják engedni a „gőzt”.

nanga_parbat_fozes640

 

A Magyar-Amerikai Téli Nanga Parbat Expedíció 2012. december 26-án indult útjára. A háromtagú expedíció – Klein Dávid, Ian Overton és Ács Zoltán – nem kisebb sportteljesítményre vállalkoztak, mint oxigénpalack használata nélkül, megmászni földünk kilencedik legmagasabb pontját, a Himalája pakisztáni részére eső Nanga Parbat csúcsát. Klein Dávid és társai sajnos megszakították a Téli Nanga Parbat Expedíciót, mert Ian-nál a magashegyi betegség tünetei jelentkeztek.

Forrás: