5 tényező, ami növeli a stroke rizikóját

A stroke ma hazánkban a halálozások harmadik leggyakoribb oka, és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség. Éppen ezért hívta fel a figyelmet dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta azokra a rizikófaktorokra, amelyek megléte esetén fontos a kardiológiai kivizsgálás.

Ne várjuk meg a tüneteket!

Stroke  vagyis agyvérzés akkor lép fel, amikor az agy egy részének vérellátása megszűnik vagy vérzés lép fel. A stroke tünetei (többek közt fél oldali- vagy teljes bénulás, beszéd-, mozgás- és látászavar) meglehetősen ijesztőek, és attól függenek, hogy az agy melyik részén alakult ki agyvérzés vagy agyi infarktus. Ezeket a tüneteket nem szabad összekeverni a TIA (átmeneti agyi keringészavar) tüneteivel, amely csak meghatározott ideig tart és nincs visszafordíthatatlan hatása a szervezetre. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a TIA nagyon fontos előjele a stroke-nak, ezért ebben az esetben ajánlott a neurológiai kivizsgálás!

5 faktor, ami növeli a stroke kialakulásának esélyét

 

1. Magas vérnyomás

A stroke bizonyítottan a magas vérnyomás talaján alakul ki, az agyvérzés miatt elhunytak 60-80 százalékánál bizonyosodik be a korábban jelenlévő hipertónia. A katasztrófát közvetlenül az okozza, hogy az agy egyik nagyobb ere megreped és a vér szó szerint elönti, így megbénítja az érintett agyi területet.  

2. Magas koleszterinszint

A szív-érrendszeri betegségek és az LDL (káros) koleszterin szintje szorosan összefüggnek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falán rakódik le. Ezek a lerakódások idővel egyre jobban leszűkítik az erek keresztmetszetét, és csökkentik az érfal rugalmasságát. Mindezek eredményeképp az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése elégtelenné válik. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szövetelhaláshoz vezet. Az összefoglaló néven atherotrombózisnak nevezett jelenségcsoportba a stroke-on kívül a szívinfarktus és a végtagi érszűkület tartozik.

3. Nyaki érszűkület

A nyaki érszűkület sajnos semmiféle érzékelhető tünetet nem okoz, ám óriási kockázatot jelent a stroke kialakulása szempontjából. Egy osztrák vizsgálat szerint azoknak az embereknek, akiknek a nyaki artériáiban zsíros plakkok rakódnak le, hatszor nagyobb az esélyük a stroke-ra, mint azoknak, akik másféle, nem ilyen típusú plakkal élnek. A nyaki erek állapota carotis Doppler ultrahangos vizsgálattal mérhető fel.

4. Diabétesz

A 2-es típusú cukorbetegség és a vele gyakran együtt járó metabolikus szindróma növelik az érelmeszesedés kockázatát, ugyanakkor a cukorbetegség károsítja a szervezet vérrögoldó képességét is, ezzel pedig fokozza a stroke kialakulásának esélyét.

5. Dohányzás

A dohányzás káros hatását részben a vérlemezkék aktiválásán keresztül fejti ki, mivel növeli a vérrög képződés kockázatát. A cigarettázókban ezen kívül csökken a termelt nitrogén-oxid mennyisége, ami által a folyamatok az erek összehúzódása irányába tolódnak el. A vérrögképződés és az érösszehúzódás végül nagymértékben növeli az artériás érelzáródások, vagyis az infarktus, a stroke, vagy az érszűkület kialakulásának esélyét.

Fotó: 123rf

Kardiológiai kivizsgálással megelőzhető a baj

Nagyon fontos lenne, hogy mindazok, akik rizikófaktorokkal rendelkeznek – és idetartoznak a meglévő szív- és érrendszeri betegségek is – rendszeresen, egy-két évente vizsgáltassák ki magukat – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ha megfelelő orvosi kezeléssel és életmódváltással sikerül csökkenteni és stabilizálni a vérnyomást, valamint normalizálni a vércukorszintet és koleszterinszintet, kezelni a véralvadási problémákat, sokkal jobb esélyünk van a stroke kivédésére.

Forrás: Kardioközpont